"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Üleilmne orjuseohvrite mälestuspäev kutsub üles teadlikkust tõstma (6)
25. märts 2017
Scanpix

Täna tähistatakse rahvusvahelist orjuseohvrite ja transatlantilise orjakaubanduse mälestuspäeva, millega ÜRO üldassamblee väljendab muret selle üle, kui vähene on üleüldine teadlikkus orjakaubandusest.

ÜRO üldassamblee kinnitas mälestuspäeva 2007. aastal, mil möödus 200 aastat transatlantilise orjakaubanduse kaotamisest. Toona vastu võetud EL-i nõukogu deklaratsiooni järgi põhjustas transatlantiline orjakaubandus Aafrikas ulatuslikke inimkannatusi. Enam kui 300 aasta jooksul saadeti miljoneid mehi, naisi ja lapsi Põhja- ja Lõuna-Ameerikasse. Lisaks surid miljonid inimesed Aafrikas orjajahtide tagajärjel ning merereiside ajal Põhja- ja Lõuna-Ameerikas asuvatesse sihtkohtadesse.

“Euroopa Liit tunnistab ja kahetseb sügavalt nende inimeste traagilisi kannatusi,” seisab 2007. aastal vastu võetud deklaratsioonis. “Transatlantilise orjakaubanduse julmus paistab inimkonna ajaloos silma oma ulatuse, organiseerituse ja ohvrite inimväärikuse eitamise tõttu. Samal ajal kui Euroopa rajas teed ratsionalismi- ja valgustusajastusse, orjastasid Euroopa kaupmehed Aafrika mandri. Seetõttu oli väga asjakohane ja õigeaegne, et rahvusvaheline üldsus tunnistas 2001. aastal Durbanis peetud rassismi, rassilise diskrimineerimise, ksenofoobia ja sellega seotud sallimatuse vastasel maailmakonverentsil orjapidamise ja orjakaubanduse inimsusevastasteks kuritegudeks ning kinnitas, et nii oleks see pidanud alati olema.”

Transatlantilise orjakaubanduse käigus pidi ligikaudu 15 miljonit inimest sunniviisiliselt Aafrikast lahkuma. Tegemist on ajaloo musta ajajärguga, mis tõstab esile asjaolu, et orjapidamise ja orjakaubandusega on tegeletud üle kogu maailma tuhandeid aastaid – ehkki mitte nii ulatuslikult kui transatlantilise orjakaubanduse süngetel sajanditel.

Ühtlasi peaks transatlantilise orjakaubanduse kaotamise aastapäev inimestele meenutama, et orjapidamisega tegeletakse endiselt paljudes maailma piirkondades ning et üha enam levivad orjuse kaasaegsed vormid nagu näiteks sunnitöö ja inimkaubandus. Kaasaegse orjapidamise erinevatest vormidest on välja kasvanud kiirelt arenev rahvusvaheline kaubandus, millega teenitakse miljardeid dollareid miljonite ohvrite arvelt. Seega ei ole rahuloluks põhjust.

Juba 1904. aastal määratles rahvusvaheline üldsus inimkaubanduse ja kaasaegse orjapidamise kui kuriteod, mille vastu saab võidelda üksnes rahvusvahelisel tasandil koostööd tehes. ÜRO hakkas selle probleemiga tegelema ligikaudu 70 aastat tagasi ning töötas 1949. aastal välja inimkaubanduse ja prostitutsiooni tõkestamise konventsiooni. Tänapäeval on inimkaubandusvastase võitluse verstapost nii-nimetatud Palermo protokoll, mis võeti vastu 2000. aastal. Protokolli tuumaks on nimetatud kuriteo ja sellega kaasnevate inimõiguste rikkumiste uus kõikehõlmav määratlus.

Euroopa Liit, olles otsustanud teha kõik endast sõltuva võitlemaks orjapidamise ja orjakaubanduse kaasaegsete vormide vastu, võttis Palermo protokollis äratoodud määratluse aluseks oma 19. juuli 2002. aasta raamotsusele inimkaubandusvastase võitluse kohta ning tegevuskavale inimkaubanduse tõkestamise ja selle vastase võitluse heade tavade, standardite ning korra kohta. Viimane avaldati 2005. aasta detsembris ning on EL-i inimkaubanduse vastase poliitika alus.

Kommentaarid (6)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Toomas Rootsistanist
8. sept. 2021 06:47
Huvitav ajupesu. Ikka alati on valge mees süüdi! Tegelikult oli Ida-Aafrika elik araablaste elik India ookeani orjakaubandus palju vanem. Kristlastest valge mehe üks eesmärkidest mandri "tsiviliseerimisel" oligi araabia orjakaubanduse likvideerimine. Kuna mandrile andsid sissetulekut elevandivõhad & sisemaalt mustade & araablaste poolt o r j a s t a t u d orjad siis ei tahtnud Zanzibari sultan lõpetada inimkaubandust. Ta hiiglaslikud farmid bajadid tööjõudu ja kaup pidi India ookeanil liikuma. Eurooplased tegid ajaloo lühema sõja, ing laevad pommitasid Zanzibari sultani paleed 15-35 min. Alles siis sidusid end araablased orja kaubanduse lõpetamise leppega. Reaalselt aga lepet ei kontrollitud ja wärk tasakesi jätkus. Massilise orjastamise tõusu tingis tulirelvade ilmumine ja kasutamine araabide poolt inimjahiks ja vastupanu mahasurumiseks. Tippu- tip.... 2021 selle jutu eest sai fb karistatud, Afrika faktid tembeldati VIHAkõneks! See näitab, et on tegemist valge mehe laimamis agendaga. Head lugemist!
Toomas Rootsistanist
8. sept. 2021 06:57
Siin on parim lugemis soovitus. Malcolm Cowley ja Daniel P. Mannixi raamat “Mustad lastid. Atlandi orjakaubanduse ajalugu 1518-1865” avab väga eredalt selle nähtuse tausta – eurooplaste laevad seilasid rannikufaktooriatesse, kuhu kohalikud valitsejad vedasid kokku nii oma alamaid kui ka sõjakäikudel vangistatuid. Maha müüdi koguni oma pere liikmeid, eriti kui nood ohustasid valitseja võimupositsiooni.
artur
26. märts 2017 11:00
Aga kas meie ei ela praegu orjuses.Pensioni ja palka saame täpselt niipalju , et hing kuidagi sees seisaks.Et saaksime nendele orjapidajatele heaolu kindlustada.
merike
27. märts 2017 17:08
Ei saa olla ori, kui oled vaba lahkuma.
kuidas asjad käisid
25. märts 2017 14:12
Ühed Aafrika suguharud püüdsid teisi ja müüsid siis neid orjusse.
Toomas
8. sept. 2021 06:51
Ja. Kui orjastamist poleks mandril toimunud, siis ei oleks orje valgele mehele rannikul pakutud. Valge mees ei läinud sisemaale, see oli tugevalt ohtlik. Peale selle oli juba sajandeid Aafrikas araablaste orjakaubandus.