Valgevene opositsiooniesindaja: toetage meid kirjutades kirju poliitvangidele

"Kui iga eestlane kirjutaks kirja mõnele poliitvangile, oleks see suur toetus ja abi neile," rääkis Eestis viibiv Valgevene opositsiooni esindaja Svjatlana Tsihhanovskaja. "Nad on vanglas üksildased ja neil on nii hea meel saada kirju mitte ainult oma sugulastelt ja Valgevene inimestelt, vaid ka välismaalt. Neil on oluline teada, et neid vaatab kogu maailm ja et kogu maailm hoolib neist."

Pilt: Albert Truuväärt

Valgevene opositsiooniesindaja: toetage meid kirjutades kirju poliitvangidele (3)

Erki Varma

"Kui iga eestlane kirjutaks kirja mõnele poliitvangile, oleks see suur toetus ja abi neile," rääkis Eestis viibiv Valgevene opositsiooni esindaja Svjatlana Tsihhanovskaja. "Nad on vanglas üksildased ja neil on nii hea meel saada kirju mitte ainult oma sugulastelt ja Valgevene inimestelt, vaid ka välismaalt. Neil on oluline teada, et neid vaatab kogu maailm ja et kogu maailm hoolib neist."

Tsihhanovskaja sõnul on valgevenelased rahumeelselt protesteerinud juba viis kuud hoolimata režiimi brutaalsusest ja vägivaldsusest. "Siiani on juba kaheksa inimest surma saanud. Ja sada kaheksakümmend üheksa poliitvangi on vanglates. Ja umbes tuhat inimest on arreteeritud," loetles ta. "Aga see ei ole takistanud inimesi võitlemast ja me võitleme oma vabaduse eest ja oma inimväärikuse eest."

Tsihhanovkaja rääkis kohtumisel riigikogu väliskomisjoniga, et on kõigil oma kohtumistel välismaal palunud inimestel kirjutada kirju poliitvangidele. "Te võite valida ühe poliitvangi ja kirjutada talle korra nädalas, see ei võta palju aega. See aga oleks tõhus toetus," rääkis ta. "Minu mees on juba kaheksa kuud vangis olnud ja ma arvan, et see on minimaalne, mida igaüks, kes soovib aidata, saaks teha".

Kuigi kõik kirjad ei pruugi tsensuuri tõttu adressaadini jõuda, paljud Tsihhanovskaja kinnitusel siiski jõuavad.

Tähtis postitada toetavaid sõnumeid

Lisaks soovitas Tsihhanovskaja olla inimestel aktiivne sotsiaalmeedias ja postitada Valgevene vabadusvõitlust toetavaid sõnumeid, et need leviksid üle maailma. "Olge loomingulised, olge häälekad," soovitas ta. 7. veebruaril tähistatakse rahvusvahelist Valgevene solidaarsuspäeva ning seal saavad samuti kõik soovijad osaleda.

Tsihhanovskaja soovis väljendada ka oma tänulikkust Eestile. "Kuna teil on väga selge positsioon olnud meie toetamisel ja te olite esirinnas sanktsioonide nõudmisel valimisrikkumiste eest. On väga oluline, et te olete julged, et te olete tugevad. Just nagu Valgevene inimesed on julged ja tugevad praegu oma vabaduse eest võitlemisel."

Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kinnitas, et lähiajal läheb ka riigikogu poolt teele kiri Svjatlana Tsihhanovskaja abikaasale. Komisjoni esimehe Enn Eesmaa sõnul nõuab olukord Valgevenes rahvusvahelise üldsuse pidevat tähelepanu.

Eesti toetab Valgevene rahvast

"Toetame jätkuvalt Valgevene rahvast sel olulisel teelahkmel ning võitluses demokraatliku tuleviku eest. Tänane kohtumine aitab saada vahetu ja ajakohase ülevaate viimastest arengutest ning väljendada Eesti jätkuvat solidaarsust Valgevene rahvaga,“ rääkis ta.

Eesmaa sõnul on Tsihhanovskaja muutunud tõeliseks oma rahva sümboliks. "Te esindate Valgevene rahval lootust ja Eesti rahva lootust, kes tunneb sümpaatiat Valgevene vastu," ütles ta.

Svjatlana Tsihhanovskaja viibib Eestis, et osaleda reedel Eesti korraldataval ÜRO Julgeolekunõukogu Arria-formaadi virtuaalistungil Valgevene meediavabaduse teemal.

Kohtumist kantakse kell 16 üle ka veebis https://youtu.be/WGwv6MWAJjE .

Arria-formaadis toimuva kohtumise eesmärk on juhtida tähelepanu Valgevene ajakirjanike alusetule kinnipidamisele ning teistele meediavabadust ohustavatele tegevustele, mida Valgevene valitsus on pärast 2020. aasta 9. augusti presidendivalimisi rakendanud. Reedene kohtumine võimaldab saada vahetut teavet Valgevenes toimuvatest tõsistest meediavabaduse rikkumistest ning pakub eksperthinnanguid ja teavet mõjutatud ajakirjanikelt ja inimõiguste ekspertidelt.

Üritusel kõnelevad ÜRO arvamus- ja sõnavabaduse edendamise ja kaitse eriraportöör Irene Khan, Valgevene Koordinatsiooninõukogu Presiidiumi liige ja Riikliku Kriisivastase Juhtimise pea Pavel Latuško, Timesi ajakirjanik Gareth Browne ning Valgevene sõltumatu meediaväljaande ajakirjanik.

Eestis kohtus Tsihhanovskaja ka president Kersti Kaljulaidi, peaminister Jüri Ratase ning välisminister Urmas Reinsaluga ning osales riigikogu väliskomisjoni avalikul istungil.

 

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...