VIDEO! Elupõline korstnapühkija Leo: katuselt saab Jumalale lähemale!

"Nad on kõik litsid, pätid ja kaabakad ja võib-olla olen mina need kõik kokku," viskas enda üle nalja 47-aastat korstnapühkijana töötanud  Vargamäelt pärit Leo Kalme, viidates A. H. Tammsaare romaani "Tõde ja õigus" III köites Albu kõrtsmiku iseloomustusele Vargamäe meeste kohta.

Pilt: Ragne Jõerand ja Albert Truuväärt

VIDEO! Elupõline korstnapühkija Leo: katuselt saab Jumalale lähemale! (1)

Ragne Jõerand

"Nad on kõik litsid, pätid ja kaabakad ja võib-olla olen mina need kõik kokku," viskas enda üle nalja 47-aastat korstnapühkijana töötanud  Vargamäelt pärit Leo Kalme, viidates A. H. Tammsaare romaani "Tõde ja õigus" III köites Albu kõrtsmiku iseloomustusele Vargamäe meeste kohta.

Tänane Tallinna päev algas rahvusvahelise korstnapühkijate kogunemisega kesklinnas Hollywoodi klubi lähedal korstnapühkija kuju ees ja päädis uhke paraadiga läbi vanalinna Vabaduse väljakule.

Kõige vanem korstnapühkija, kes täna Tallinnasse kohale oli tulnud, oli pärit Vargamäelt. Ligi 70-aastane vanahärra paistis teiste ametivendade seast silma uhke halli habeme ja suure naljasoolika tõttu.

Leo on pühkinud korstnaid pea kõikjal Eestis ja ka Tallinna katused pole talle kõndimiseks võõrad.  

"Katusel kõndida on hea, sealt saab Jumalale lähemale. Kõikjalt avaneb ilus vaade ja mõnikord saab osaks ka ilus õhulend, kuid maandumine võib vahel siiski raske olla," ütles Kalme.

Kukkus pepuli põõsasse ja pani püsti Vana Toomase

Ligi poolesaja katustel ronitud aastate kohta on ka Leol paraku ette näidata ka üks katuselt kukkumine.  

"See juhtus Tallinnas Saku tänaval Kalevi vabriku juures, talvisel ajal vahetult enne jõule. Kõik oli normaalne, redelid olid tutt-uued aga katuseharja klamber oli kole nigel. Hakkasin alla tulema ja vaatan, et räästas tuleb ikka kole lähedale ja korraga kukkusingi alla. Pepu oli pärast haige küll, aga nii tore oli vaadata, kuidas inimesed korstnapühkijat otsisid – nad ei märganud, et ma olin kukkunud katuselt otse põõsasse," kirjeldas Leo oma esimest ja loodetavasti ka viimast katuselt kukkumist, kus tal õnneks kõik luud terveks jäid.

Leo oskust katustel kõndida ja seal ka tegusalt toimetada on tarvis läinud nii mitmelgi muul tööl peale korstna pühkimise. "Tallinnas panime Raekoja torni Vana Toomase ja Oleviste kirikul kuldasime kuplit."

Korstnapühkijaga kohtudes on inimesed ikka elevil, sest äkki õnnestub neil korstnapühkija nööpi katsuda ja kui väga hästi läheb, siis ehk üks jõhvike korstnaharjast ka omale taskusse saada. "Kui sul on rahakotis harjajõhv, siis hakkab raha nagu muda tulema," teadis elupõline korstnapühkija rääkida.

Korstnapühkimine au sees ka välismaal

Lisaks Eesti korstnapühkijatele olid täna Tallinnasse kogunenud ka nende ametivennad Saksamaalt, Soomest ja Hispaaniast.

"Meie rahva seas on see töö ikka väga popp. Mina olen korstnaid pühkinud juba aastakümneid. Mul on hea meel oma ametivendade- ja õdedega Tallinnas kohtuda ja usun, et me peame õhtul ühiselt maha ühe toreda peo," lootis Saksa korstnapühkija Da Rules. 

Soome tiimi seas torkas silma vahva korstnapühkija kaabuga daam. "Mina olen korstnapühkija abikaasa ja koordineerin Soomes korstnapühkijate tööd," ütles end Maarit Vepsalainenina esitlenud daam.   

Soomeski on korstnapühkija amet aus sees nii meeste kui naiste hulgas. "Naisi on meil umbes 20, see on sama palju kui Rootsis. Enamasti on selle töö peal keskealised 40-45-aastased inimesed, kes teenivad kuus umbes 2000-3000 eurot. Kuigi ma ise pole korstnapühkija, olen ma siiski palju katuseid mööda käinud, sest minu mees on ju korstnapühkija," lisas Maarit. 

 

11images

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...