VIDEO JA FOTOD: Georg Ots sai omanimelise trammi

"Kui minu eakaaslased tahtsid saada kosmonaudiks, tuletõrjujaks, vedurijuhiks, siis mina tahtsin saada Georg Otsaks," rääkis abilinnapea Aivar Riisalu Georg Otsa nimelise trammi liinilesaatmisel. "Armastus elu ja ilu vastu on saatnud kõiki Georg Otsa esinemisi," märkis Otsa sõber Arne Mikk.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEO JA FOTOD: Georg Ots sai omanimelise trammi

Toimetaja: Moonika Tuul

"Kui minu eakaaslased tahtsid saada kosmonaudiks, tuletõrjujaks, vedurijuhiks, siis mina tahtsin saada Georg Otsaks," rääkis abilinnapea Aivar Riisalu Georg Otsa nimelise trammi liinilesaatmisel. "Armastus elu ja ilu vastu on saatnud kõiki Georg Otsa esinemisi," märkis Otsa sõber Arne Mikk.

17images

"Minuealised mehed, kelle emad olid Georg Otsa hiilgeaegadel noored, on kõik tunnetanud seda, kuidas meie vanemad sellesse mehesse suhtusid," rääkis Riisalu trammi Georg Otsa sünniaastapäeval liinile saatmisel.

"Kui minu eakaaslased tahtsid saada kosmonaudiks, tuletõrjujaks, vedurijuhiks, siis mina tahtsin saada Georg Otsaks. See, mida ta tegi, millisel tasemel see suurepärane inimene esines, elas, ja oli, seda taset saavutada ei ole lihtsurelikel võimalik."

"Tema muusika elab meis edasi," lisas Riisalu. "Teeme talle sügava kummarduse."

Georg Otsa sõber Arne Mikk meenutas, et Ots oli 30 aastat rahvusooper Estonia solist ja eriti popp ka meie naabermaades. "Venemaalt tulid kirjad aadressiga "Tallinn - Georg Ots" ja need tulid alati kohale."

Mikk meenutas, et kui Martti Ahtisaari sai Soome presidendiks, siis ta laulis Georg Otsa poolt tuntuks lauldud laulu "Elu, armastan sind". "Armastus elu ja ilu vastu on saatnud kõiki Georg Otsa esinemisi ja tema sõprade mõtteavaldusi," rääkis Mikk. Ta lisas, et Otsa sünnipäev on alati seotud kevade algusega. "Tema laulu päikesepaistelisus ja tulevikku vaatav mõte on meid kõiki saatnud pikki aastakümneid."

"Kuulus ooperilaulja Fjodor Šaljapin on öelnud: "Ma ei karda surma, ma kardan unustust." Me oleme kindlad, et Georg Ots jääb meiega ja teda ei unustata,"

Laule Georg Otsa repertuaarist esitas Renee Soom, teda saatis pianist Margus Kappel.

Tallinna Linnatranspordi AS jätkab eelmisel aastal alustatud muusikatrammide projekti ja saadab liinile legendaarse laulja ja näitleja Georg Otsa mälestuseks nimetatud trammi.

Tallinna Linnatranspordi juhatuse esimehe Deniss Boroditši sõnul ei vaja Georg Otsa nimi pikemat tutvustamist. "Georg Otsal on kaalukas roll Eesti muusikateatri ajaloos, tema loomingut mäletatakse hästi nii Venemaal kui Soomes. On iseloomulik, et ka nooremad põlvkonnad, kes sündinud aastaid peale suure laulja lahkumist, on temast kuulnud. Ta on saanud legendiks, mis kestab üle aegade," lisas Boroditš.

TLT AS Trammiteenistuse direktor Andres Vään selgitas, et juba muusikatrammide projekti alustades, saadi inimestelt ettepanekuid nimetada üks trammidest armastatud laulja auks. "Ootasime Georg Otsa sünniaastapäeva, et see enesestmõistetav soov reaalsuseks muuta," ütles Vään.

Nimeliste trammide liinile saatmine on ettevõttele pikem traditsioon ja Georg Otsa mälestustramm selles järjekorras juba kuues. Tallinna Linnatransport otsustas anda muusikute nimed kaheteistkümnele KT-6 trammile, mille kaasajastamisse investeeriti 2016.-2018. aastal 10,8 miljonit eurot.

Alates 2018 aasta septembrist on igal kuul saadetud liinile üks muusikatramm, mis on saanud nimed Neeme Järvi, Anne Veski, ansambel Smilersi, lõõtsamaestro Heino Tartese ja vabaduslauliku Alo Mattiiseni järgi. Lisaks muusikatrammidele, sõidab Tallinnas kuus retrotrammi, mis on nimetatud Eestile oluliste riigimeeste ja sõjaväelaste järgi. 20 kaasaegset CAF trammi kannavad populaarseid naisenimesid.

Trammi liinile saatmine algab Georg Otsa sünniaastapäeval, 21. märtsil kell 11.00 Kadrioru luigetiigi lähistel asuva rööbastee naabruses. Pidulikul sündmusel osalevad Georg Otsa lähedased ning sõbrad, samuti Tallinna linna ja Talinna Linnatranspordi AS esindajad. Laule Georg Otsa repertuaarist esitab Renee Soom, teda saadab pianist Margus Kappel. Oodatud on kõik suure laulja talendi austajad.

Trammi teabeaknalt võib lugeda

Harva kohtuvad andekus, töökus ja südametarkus ühes inimeses nii heldelt nagu Georg Otsas. Temast sai legend, mille tähendus kestab üle aegade. Laulja, näitleja ning tegusa loomingulise isiksusena köitis Georg Ots publikut koduses Eestis, Venemaal, Soomes ja mujalgi. Tema repertuaari kuulusid nõudlikud ooperiaariad, aga ka lihtsad rahva südamesse lauldud viisid. Temast vaimustuti nii Moskva Suures Teatris kui ka koduses Estonias.

Georg Ots polnud üksnes artist, kelle repertuaari kuulus üle 500 laulu 20 eri keeles ning kes mängis 30 aasta jooksul teatris üle seitsmekümne rolli, vaid karismaatiline isiksus, kes suutis trotsida ajastu ahistavaid olusid, jäädes ka oma kuulsuse tipul tagasihoidlikuks, sõbralikuks ja mõistvaks.

Ligi pool sajandit on möödunud päevast, mil Georg Ots laulis koduteatri laval oma viimase aaria, ent tema erakordse baritoni kaja pole vaikinud. Nimiosa Rubinšteini "Deemonis", Papageno Mozarti "Võluflöödis", Rigoletto ja Germond Verdi meistriteostes ning Don Quijote Leighi muusikalis "Mees La Manchast" on rollid, mis elavad edasi muusikateatrit hindava publiku mälestustes ja mälestuste mälestustes. Siiani vaimustutakse kunagisest kultusfilmist "Mister X", mille Georg Ots peaosalisena miljonite südameisse laulis, ning meenub tema kehastatud Balthasar Russowi kuju filmist "Kolme katku vahel". Vennasrahva soomlaste jaoks algab aga Eesti Otsa esitatud "Saaremaa valsist".

Inimlik, vahetu, lihtne – sellisena meenutavad kaasaegsed suurt lauljat ja näitlejat, kes elas muusikale, teatrile, Eestile. Georg Otsa taolised maailmahääled kõlavad igavesti mitte üksnes salvestuste taasesitustes, vaid ka helinas, mis elab igavesti kuulajate südameis.

Laadimine...Laadimine...