VIDEO! Koalitsiooniläbirääkijad: loome lisavõimalusi eestikeelseks õppeks alushariduses

"Tänase kokkuleppe järgi loome lisavõimalusi ja tugevdame eestikeelse õppe võimalusi alushariduses prioriteedina. Koolide massilist sulgemist ei olnud kordagi laual. Hariduse kättesaamatuks muutmine ei ole eesmärk," ütles Mailis Reps peale koalitsioonikõnelusi. 

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Koalitsiooniläbirääkijad: loome lisavõimalusi eestikeelseks õppeks alushariduses (5)

Toimetaja: Jaanika Valk

"Tänase kokkuleppe järgi loome lisavõimalusi ja tugevdame eestikeelse õppe võimalusi alushariduses prioriteedina. Koolide massilist sulgemist ei olnud kordagi laual. Hariduse kättesaamatuks muutmine ei ole eesmärk," ütles Mailis Reps peale koalitsioonikõnelusi. 

Esmaspäeval arutasid Reformierakond ja Keskerakond koalitsiooniläbirääkimistel digi- haridus- ja kultuuriteemadel. Kõige rohkem sai tähelepanu haridus. Läbirääkijad tunnistasid, et kõige põletavam teema oli eesti- ja venekeelne haridus. Venekeelseid koole sulgema ei hakata, kuid luuakse eestikeelse hariduse tegevuskava. 

Kaja Kallase sõnul oli kahe erakonna ühisosa suur. "Käivitame tegevuskava, mis annab kõigile võrdse võimaluse Eesti ühiskonnas ja tööelus kaasa lüüa ja selle jaoks, et eestikeelse hariduse tegevuskava samm-sammult ellu viia anname väga selgelt sinna lisarahastuse, sest kõik teame, et selleks on vaja lisaõpetajaid ning õppematerjale," sõnas Kallas. 

Läbirääkijate sõnul on tegevuskavaks vajalik lisarahastus, mis selgub täpsemalt riigi eelarvestrateegia aruteluks. "Kõigepealt tuleb tegevuskava punkt-punkti haaval panna kirja, seal on ka raha väga selgelt kaasas, selleks peame vaatama võimalused ja kust raha võtta, et seda sinna suunata. Meil on vaja juurde leida õpetajaid, kes hakkavad lapsi õpetama nii, et lapsed oleksid suutelised minema ka eestikeelsesse kooli," sõnas Kallas. 

"See on olnud pikalt probleem ja selles osas kõik nõustuvad, et selleks, et Eestimaal tööelus osaleda peab oskama heal tasemel eesti keelt. Arvan, et meie plaan tegevuskava kokku panna on väga ambitsioonikas, sest riigi eelarvestrateegia aruteluks peab olema selge, et nendele sammudele tuleb raha taha," lisas Kallas. 

Kallase sõnul on selge, et erinevad piirkonnad on Eestis erinevad ning läheneda tuleb kogukonnapõhiselt. "Ei saa lüüa kõike ühe mütsiga ja peab need sammud ka kogukondadega läbi rääkima, aga mulle tundub et konsensus on selles, et see on vajalik. Haridus peab võimaldama kõikide võrdset võimalust ühiskonna- ja tööelus osalemiseks," sõnas ta.

Mailis Repsi sõnul on loodava uue koalitsiooni eesmärk tagada kvaliteetne haridussüsteem. "Loomulikult kõik soovime, et meie õpilased saaksid kõik hea kutsehariduse. Meie soov on, et kõik saaksid minna edasi kõrgharidusse, kes seda soovivad. Meie sõnum on see, et haridusastmed peavad olema hea kvaliteediga. Pingutame selle nimel, et meil oleks õpetajaid ja õppevahendeid," ütles Reps.

Repsi sõnul ei too koalitsioonilepe kaasa massilist muukeelsete koolide sulgemist, vaid tänase kokkuleppe järgi luuakse lisavõimalusi ning tugevdatakse eestikeelse õppe võimalusi prioriteedina alushariduses.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...