VIDEO! Lapsed saavad aprilli lõpuni käia lasteaias kohatasuta

"Vabastasime linnalasteaedades käivad lapsed aprilli lõpuni lasteaia kohatasust," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart lisades muuhulgas, et pensionärid võivad saada tervise hoidmiseks oma poes käigu kellaajad.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! Lapsed saavad aprilli lõpuni käia lasteaias kohatasuta

Oliver Õunmaa

"Vabastasime linnalasteaedades käivad lapsed aprilli lõpuni lasteaia kohatasust," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart lisades muuhulgas, et pensionärid võivad saada tervise hoidmiseks oma poes käigu kellaajad.

  

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linnalasteaedades käivad lapsed kohatasust aprilli lõpuni vabad. "Vanematel pole vaja kohatasu maksta sõltumata, kas laps käib praegu lasteaias või mitte," selgitas ta.

Kohatasu Tallinna lasteaedades on 71,25 eurot ja ujulaga lasteaedades 78,26 eurot kuus.

 

Tallinnas on lastaiad avatud ka eriolukorra ajal, et vanemad saaksid võimalusel tööd teha. See toetab majandust ja hoiab ära, et töötavad vanemad peaksid saatma lapsi nt vanavanematele hoida, kelle tervis on viirustele vastuvõtlikum. Hetkel töötavad kõik linnalasteaiad, järgides juhiseid laste tervise kaitse tagamiseks. "Peame oluliseks pakkuda elutähtsatel töödel töötavatele lapsevanematele kindlust, et nende lapsed on hoitud, vajadusel ka ööpäevaringselt," nentis Kõlvart. "Lasteaedade töökorralduses võib olla muudatusi, kuid praegu on kõik valmis lapsi vastu võtma. Oleme samas valmis reageerima, kui peaks tekkima vajadus sulgeda mõni rühm või ka kogu lasteaed, kuid me ei sulge kõiki lasteaedu korraga." 

 

Linna lasteaiad järgivad Haridus- ja teadusministeeriumi antud juhiseid. Muuhulgas ei tohi lapsi vanematele üle anda siseruumides ning lasteaeda ei tohi lubada mistahes haigusnähtudega inimesi.

 

Linn otsustas pakkuda õpilastele soovi korral ka koolitoitu hoolimata sellest, et õpilased õpivad kodus. "Vähemalt kord päevas peab laps saama sooja toitu ka siis, kui tema vanemad on tööl või neil on rahalisi raskusi. ja sellepärast ei saa laps sooja toitu, siis," ütles Kõlvart. "Kui alguses pole selliseid lapsi ilmselt palju, siis nende arv võib kasvada."

Linnapea kinnitusel käivad kaupmeestega läbirääkimised selgitamaks, kas ehk oleks võimalik seada eakatele inimestele sisse poes käimiseks oma kindlad ajad. See aitaks neid koroonaviiruse eest kaitsta. "Sellega tekib muidugi probleem, et mida teha teiste samal ajal poodi külastada soovivate inimestaga," ütles Kõlvart. "Kas turvamehed ei lase teisi inimesi siis kauplustesse sisse?"

Kaubandusketid siiski analüüsivad, kuidas oleks võimalik. "Seejärel teeme juba ühiselt teatavaks, et mingitel aegadel on poodidesse oodatud just pensionärid," ütles Kõlvart, lisades taaskord, et praegu sellist otsust veel pole. 

Eesti kaupmeeste liidu tegevjuhi Nele Peili sõnul võiks leida kindlad paigad, kus sellist taktikat saab rakendada. "Kindlasti ei ole mõistlik hakata kedagi poest ära ajama, kui ta on juhtunud väisama kauplust ajal, kui seal on ka eakad," rääkis Peil.  

Olukord poodides on normaalne

Peil kinnitas, et suured rahvamassid on poodidest kadunud ning olukord on taas tavapärane. "Kui eelmine nädal olid poodides suured massid, kes kogusid toitu, siis nüüd on ostjate arv pigem isegi väiksem kui tavaliselt," selgitas Peil. "Kui meediasse tekib uus paanikauudis, siis inimesed lähevad jälle poodi, aga see normaliseerub tundidega."

Poodidel pole muret, et toit otsa saab. "Kui riiulitel on näiteks tatar otsas, siis see ei tähenda, et tatart poleks enam üldse, vaid et see on otsa saanud konkreetselt riiulilt - ladudes on tatar ja ka teised kaubad olemas," selgitas Peil, et inimesed ostavad osasid kaupu kiiremini, kui lettidele jõutakse laduda.  "Rõivapoed, elektroonika- ja raamatupoed on samas inimesetest tühjaks jäänud - külastatavus on langenud 50-80%. Oleme poodides kehtestanud rangemad hügieeninõuded. Soovitame ka klientidele, et ärge katsuge poes igasuguseid asju - pigem katsuge neid asju, mida kavatsete ära osta, see on oluline."

Raskusi tekitavad paanikas ostjad

Ka kaupluse töötajatele on kehtestatud rangemad nõuded. Näiteks peavad nad sagedamini käsi ja erinevaid pindasid pesema, millega kliendid ja töötajad ise kokku puutuvad.  "Samuti oleme kehtestanud piiratud lahtiolekuajad, kuna kauplused on muidu lahti nii pikalt, et ühes päevas töötab kaks vahetust. Lühendades lahtiolekuaegasid töötab ühes päevas üks vahetus, nad ei puutu teiste vahetustega kokku ning nii ei saa nad teineteist nakatada," selgitas toiduliidu juhataja Sirje Potisepp. Kui ühes vahetuses avastatakse nakatunu, siis ei pea kogu kauplust kinni panema kõikide töötajate karantiini tõttu. 

Potisepp kinnitas , et kaupa jagub kõikidele. "Eestis nälga ei ole - ärge tormake poodi, kõige suuremad tarneaukude tekitajad oleme me ise," märkis ta. "Meil on olemas umbes kahe kuu varu ja kõik on orienteeritud sellele, et varusid täiendada. Kõik esmatarbekaupade vajadused saavad rahuldatud."

Samas lisas ta, et kõige suurem oht on, kui mingil põhjusel on kaupade liikumine takistatud.  "Kaupade vaba liikumine ja piiripunktide võimalikult kiire ületamine on elulise tähtsusega," selgitas ta. "Kui tellimused tõusevad üleöö, siis peame mõistma, et mitte ükski tootja pole selleks valmis," kinnitas Potisepp, et täna on kõik tarneaugud kaetud. 

Laadimine...Laadimine...