VIDEO! Maarjamäe memoriaal tehakse korda

Kunstiteadlane Epp Lankots ütles, et tegemist on mitte ainult Tallinna vaid terve Eesti mõttes ainulaadse kunstiteosega, mis hõlmab endas nii arhitektuurilisi, kunstilisi ja maastikulisi väärtusi.

Pilt: Albert Truuväärt
Tallinn Ajalugu

VIDEO! Maarjamäe memoriaal tehakse korda (7)

Üllar Luup

Tallinn on välja töötanud projekteerimise tingimused, mille alusel Maarjamäe memoriaal remonditakse. Lähiajal kuulutatakse projekti saamiseks välja riigihange.

Tööde rahastamise osas on aga riik ja linn veel eri meelt. Nimelt kuulub riigile osa memoriaali maast, mis on aga plaanis nüüd Tallinnale anda. 

Siiani on Maarjamäe kompleks lagunenud ja muutunud ajapikku jalutajatele ohtlikuks. Sinna on küll seatud hoiatavad sildid ja piirdedki, aga need paraku inimesi kinni ei hoia.

"Asi on nüüd nii kaugel, et selle objekti me peame korda tegema! See laguneb, see on muutunud eluohtlikuks - saab veel mõni siin vigastada - seda meil vaja ei ole. Lõppkokkuvõttes see objekt asub ikkagi Tallinnas. Me oleme piiranud lindiga obeliski, sest sealt võivad alla kukkuda dolomiitplaadid. Ohtlik on treppide juures viibida jne. Üldiselt on üsna ohtlik siin. Aga noored seda ohtu niiväga ei tunneta, ehkki oleme sellest neile pidevalt rääkinud," selgitas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Nüüd on Tallinn saamas ainuperemeheks ja haaranud härjal sarvist. Maarjamäe vana osa tehakse korda. Ehkki selle kordategemise teemal on olnud vastakaid arvamusi lammutamisest kuni uue sisu andmiseni.

Kunstiteadlane Epp Lankots soovitas asja vaadata palju laiemalt kui ainul see vana Maarjamäe memoriaali osa: "Meil on siia juba mõni aasta tagasi tulnud kommunismiohvrite memoriaal, siinsamas kõrval paikneb ajaloomuuseum Orlovi lossis. Tegemist on juba sellise laiema mälestusväljaga. Võib-olla mõtleks sellele alale siis üldse laiemalt, kui 20. sajandil suurtes sõdades elu kaotanud inimeste mälestamispaigana."

Kompleksi arhitektuurilist väärtust hinnatakse heaks. Seda tunnistas ka ekspertarvamus, mis koostati ülemöödunud aastal. Epp Lankots kinnitas, et eriomaseks teeb kompleksi just ideoloogiliste detailide puudumine.

"Tegemist on mitte ainult Tallinna vaid terve Eesti mõttes ainulaadse kunstiteosega, mis hõlmab endas nii arhitektuurilisi, kunstilisi ja maastikulisi väärtusi. Seal ei ole taolisi üheselt ära tuntavaid ja väga selgeid ideoloogilisi kujundeid, vaid ta on abstraktne ja kõik motiivid, mida me seal ära tunneme - need hukkuvad kajakad ja peopesad - rõhutavad üldinimlikke väärtusi ja emotsioone," selgitas Epp Lankots.

Projekteerimistingimustes on lisaks renoveerimistöödele kirjas ka sadevee kanalisatsiooni ja valgustuse rajamine. Kui kõik läheb plaanipäraselt, alustatakse töödega juba selle aasta lõpus.

 

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...