VIDEO! Pealinna vähekindlustatud ja koolilapsed saavad kaitseks viiruse vastu üle 1,5 miljoni maski

Koroonaviirusesse haigestumise intensiivsus kogu Eestis kõrge, mida näitab ka asjaolu, et haigestumus 100 000 elaniku kohta on tõusnud üle 300.

Pilt: Rene Suurkaev

VIDEO! Pealinna vähekindlustatud ja koolilapsed saavad kaitseks viiruse vastu üle 1,5 miljoni maski

Erki Varma

"On olemas vajadus koole maskidega toetada. Koolides me jagame umbes 22 000-23 000 korduvkasutatavat maski ja vähekindlustatud inimestele kokku umbes 1,5 miljonit ühekordset maski," rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Ta lisas, et Tallinn soovib osaliselt säilitada kontaktõpet, et abituriendid saaksid riigieksamiteks paremini valmistuda.

 

Koolides jagatakse korduvkasutatavad maskid kõigile õpilastele alates seitsmendast klassist. "Me oleme tegelenud juba mitu nädalat sellega, et leida partner, kes suudaks meile pakkuda kvaliteetseid maske. Ja tänaseks meil on ette valmistatud ka hange ja on leitud ka partner," selgitas linnapea. "Esimesed maskid jõuavad juba nädala lõpuks."

Lisaks on linnal plaanis jagada maske vähekindlustatud inimestele. "Meil on igas linnaosas olemas vastav nimekiri ja linnaosade kaudu meil on samamoodi plaanis jagada ühekordseid maske," rääkis Kõlvart. "Aga teha seda sellisel viisil, et inimesel tekiks varu. Ehk jagame igale inimesele terve karbi, kus on viiskümmend maski. Sellega on plaanis alustada järgmisest nädalast."

Kõlvart: gümnaasiumide distantsõpe ei ole efektiivne

Tallinna linn pöördus möödunud nädalal Haridus- ja Teadusministeeriumi poole, et oleks võimalik osaliselt säilitada kontaktõpet. "Me pooldame ja igati toetame distantsõpet. Oleme sellest rääkinud mitu kuud. Ent see ennetusmeede töötab siis, kui on võimalik ennetada. Täna me kahjuks peame tunnistama, et meil on juba epideemia käes ja me arvame, et ainult gümnaasiumi üleviimine distantsõppele olukorda tegelikult ei paranda," muretses Kõlvart.

Samas loob see tema sõnul gümnasistidele ebamugavusi. "Asi pole selles, et see on ebamugav. Asi on selles, et see omab negatiivset mõju haridustasemele ja samas ei too vajalikku mõju tervise hoidmisele. Ehk siis täna oleks vaja otsustada, kas terve haridussüsteem peaks minema osalisele distantsõppele," rääkis Kõlvart, kelle sõnul töötavad kutsekoolid vanas režiimis edasi ja jätkuvalt on võimalik külastada meelelahutusasutusi. Needsamad lapsed käivad ka treeningutes.

Distantsõpet on tema kinnitusel siiski kindlasti vaja rakendada, sest see ikkagi vähendab kontakte. Aga samas peab õpilastel linnapea hinnangul olema säilitatud ka võimalus saada kontaktõpet sellisel viisil, et lapsed oleksid maksimaalselt hajutatud ja kontaktid minimeeritud. "Sest me räägime ka nendest õpilastest, kes sel aastal lõpetavad kooli ja peavad olema valmis ka riigieksamiteks."

Samas on Tallinn Kõlvarti kinnitusel valmis ka selleks, et mõne nädala pärast tekib vajadus viia kõik lapsed üle distantsõppele.

Terviseamet: ürituste korraldajatel lasub vastutus

Terviseameti epideemiatõrje osakonna nõuniku Irina Dontšenko sõnul on oluline praegu keskenduda nakkusahelate katkestamisele. "Et viirus ei leviks haigetelt inimestelt edasi ja see puudutab absoluutselt kõiki kohti, seda peab järgima nii sisetingimustes kui ka välitingimustes."

Sellest tulenevalt ongi Vabariigi Valitsus tema sõnul need piirangud kehtestanud. "Me ei peaks olema sinisilmsed selles mõttes, et nüüd kui need meetmed on rakendunud ja kasutusele võetud, olukord kohe homsest päevast paraneb. Kahjuks ei parane," nentis Dontšenko.

Esimesi tulemusi saab tema hinnangul vaadata kahe nädala pärast ja nendest tulenevalt teha ka järeldused, kas piirangutest on kasu ja neid saab leevendada või olukord ei parane ja on vaja midagi täiendavalt piirata.

Dontšenko pani ka inimestele südamele, et nad hangiksid informatsiooni ainult usaldusväärsetest allikatest, sest igasugused vandenõuteooriad on liikvel. "Inimesed, kes ei ole nõus selle käitumismustriga, mis meil praegu riigis on, soovivad isegi oma meelt avaldada. Nendele me ütleme nii palju, et maske kanda tuleb ka välitingimustes ja kõikide ürituste nakkusohutuse eest vastutab ürituse korraldaja. Kui korraldaja otsustab mingit üritust korraldada, siis temal lasub see kohustus ja vastutus selle eest, mis sellest üritusest võib välja tulla," rõhutas Dontšenko.

Tema sõnul on jätkuvalt oluline hoida kokku tervishoiuressurssi, kuna haiglate täituvus kasvab iga päevaga ja mõnedes regioonides on voodikohad juba pea täitunud. "Nii et tervishoiusüsteem võtab enda poole pealt kasutusele täiendavad meetmed ja tõhustab oma valmisolekut. Aga ka meie peame käitume nii, nagu me oleme juba harjunud ja hoidma nendest reeglitest kinni."

Laadimine...Laadimine...