VIDEO! Ratas: pühade ajal levis viirus koos inimestega üle Eesti

"Me nägime täna ka reoveeuuringu esialgse pilti ja võib öelda üsna kindlalt, et et Eesti inimesed pühade ajal ja aastavahetusel päris usinasti üle Eestimaa sõitnud. Ja see näitab, et on võimalus, et see viirus on jõudnud ka paljudesse Eestimaa paikadesse," rääkis peaminister Jüri Ratas.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! Ratas: pühade ajal levis viirus koos inimestega üle Eesti (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Me nägime täna ka reoveeuuringu esialgse pilti ja võib öelda üsna kindlalt, et et Eesti inimesed pühade ajal ja aastavahetusel päris usinasti üle Eestimaa sõitnud. Ja see näitab, et on võimalus, et see viirus on jõudnud ka paljudesse Eestimaa paikadesse," rääkis peaminister Jüri Ratas.

Peaministri kinnitusel on endiselt väga oluline hoida inimestevahelisi kontakte minimaalsena. "Nii kaua, kui vaktsiin on selle viiruse selgroo murdnud," rõhutas Ratas, kelle sõnul räägib neljapäevane koroonaviirusesse nakatunute suur arv kurba keelt.

Eestis on tema kinnitusel neljapäeva hommikuks koroonaviiruse vastu esimese doosiga vaktsineeritud 6632 inimest "Ma arvan, et see on väga hea. Läheme sellega edasi kiires tempos, sealhulgas ka nädalavahetusel. Nii palju kui on doose, nii palju neid vaktsiine tehakse," rääkis Ratas.

Tema sõnul on positiivne, et järgnevad kogused vaktsiini, mis Eestisse saabuvad, on väga suure tõenäosusega suuremad kui esimesed kogused. "Ja loomulikult nüüd on kõik lootused ka sellele, et Moderna vaktsiinidoose saame Eestimaal kokku 117 000 inimesele," lausus peaminister.

Ratase sõnul jätkab valitsus peale lõunat kabinetinõupidamist ning arutatakse hariduse avamisega seotud küsimusi. "Teadusnõukoda on pannud oma ettepanekud lauale, me soovime nüüd järgnevatel tundidel veel täpsustada hariduse avamist ja see on seotud ka huvitegevuse ja huvihariduse spordiga," sõnas ta.

Üldiselt on pilt peaministri sõnul selline, et Harju ja ja Ida-Virumaal jätkuvad hariduspiirangud ka järgmisel nädalal. "Välja arvatud siis klassid 1-4 ja 9 ning 12, kes saavad minna kontaktõppele. Ülejäänud Eestimaal koolid algavad nii, nagu me oleme öelnud, 11. jaanuarist kolmeteistkümnes maakonnas," märkis ta.

Üle poole perearstidest vaktsineeritud

Sotsiaalminister Tanel Kiik rõhutas samuti, et vaktsineerimise alustamine ei tähenda, et koroonaoht on möödas. "Praeguse meetmete järgimine on äärmiselt oluline. Me näeme tänast kõrget numbrit ja me teame, et aastavahetuse mõju ei ole veel võimalik lõplikult hinnata," muretses Kiik.

Reoveeuuringu põhjal on Kiige sõnul alust arvata, et viirus võis levida ka väiksematesse maakohtadesse. "Väga palju liiguti ringi aastavahetuse ja koolivaheaja perioodil," lausus ta.

Nakatumise langustrendist oleme me sotsiaalministri kinnitusel veel kaugel nign ka haiglates ei saa rääkida patsientide arvu vähenemisest, vaid stabiliseerumisest. "Jätkuvalt tuleb igapäevaselt surmajuhtumeid ning jätkuvalt on osa plaanilisest ravist piiratud. Mistahes tõusu korral tuleb seda veelgi enam piirata," selgitas ta.

Vaktsineerimisega minnakse sel nädalal Kiige sõnul kiiremini edasi kui möödunud nädalal. "Tänaseks võib öelda, et julgelt üle poole perearstidest pereõdedest on vaktsineeritud ja siht on jõuda nädala lõpuks esmatasandiga ühele poole," lausus sotsiaalminister.

Ratas mõistis Ümera tänava tulistamise karmilt hukka

Ratas mõistis neljapäeval karmilt hukka Tallinnas Ümera tänaval teisipäeval noore ema elu nõudnud tulistamise. "Mul on võimatu mõista, kuidas sündmused võtsid nii traagilise pöörde ja väga keeruline on tajuda, et väikesed lapsed jäävad emata," ütles Ratas. 

Ta mõistis tulistaja teo karmilt hukka ning avaldas veendumust, et õiguskaitseasutused selgitavad välja juhtumi kõik asjaolud. "Loodan ka, et oma lähedase kaotanud saavad igakülgset tuge, mis aitavad neil selle keerulise olukorraga hakkama saada," ütles Ratas. 

Tema sõnul tuleb suuta lahendada omavahelised konfliktid sõnadega, mitte vägivaldsete tegudega.

Teisipäeval veidi enne kella 20 tuli politseile teade Lasnamäel Ümera tänaval asuvast kortermajast, sest kuuldi laske. Korterist leiti laskehaavadega 36-aastane naine, kelle kiirabi viis raskes seisus haiglasse. Kuid vaatamata arstide pingutustele ta suri.

Politsei tuvastas kohapeal kiirelt, et 80-aastane mees tulistas naist ning lahkus sündmuskohalt autoga. Kahtlustatav peeti kinni umbes 40 minuti pärast Mustamäel. Selgus, et eakat meest häiris ohvri laste tegevus, mistõttu otsustas mees laste ema maha lasta. 

SEOTUD LUGU: VIDEO! KAKS LAST JÄID EMATA: Lasnamäel naise surnuks tulistanu oli kunagi abipolitseinik

Toetussõnad Bideni aadressil jäid Helmelt tulemata

Kui Ratas soovis neljapäeval edu USA presidendivalimised võitnud Joe Bidenile, siis rahandusministrilt ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liidrilt Martin Helmelt neid sõnu taas ei tulnud. 

Martin Helme sõnul soovib ta jõudu, tarkust ja edu USA rahvale. "Mina hoian pöialt rahvale, mitte ühele või teisele poliitikule või parteile," ütles Helme. 

Ta kinnitas, et on USA senise presidendi Donald Trumpi maailmavaate suur austaja. "Tasub meenutada, et USA-s oli 11 senaatorit, kes ütlesid enne, kui seal märuliks läks, et tuleb arutada valimisvõltsngute süüdistusi. Ja on üle 120 alamkoja saadiku, kes väidavad, et on rikutud valimisseadusi ja reegleid," rääkis Helme. 

"Nende võltsingute lahendamiseks on USA seadustes olemas ka mehhanismid, mida eile ka kongressis rakendati. Minu hinnang on selline, et USA ühiskond on põhjalikult lõhki ühiskond ja isegi kui me tõstame kõrvale praegu istuva presidendi isiku, on selles ühiskonnas pinged sellised, mis ei  kao ära," ütles Helme. 

Jüri Ratase sõnul oli USA-s toimuv vägivaldne rünnak demokraatia vastu, kuid samas näitasid need sündmused, et USA põhiseaduslikud institutsioonid on tugevad ning üheselt on selge, et USA presidendiks on valitud Joe Biden, kes astub ametisse 20. jaanauril. 

Ratas: kõik kahtlused on ümber lükatud

"Palju jõudu Joe Bidenile," soovis Ratas, lisades, et Eesti soov on, et liitlassuhted USA-ga veelgi tugevneksid.

Ratas märkis, et alati võib olla kahtlusi võltsingute osas, kuid USA-s on olemas mehhanismid, kuidas nendega tegeleda, ja praegu on selge, et kõik kahtlused on ümber lükatud. "Kindlasti ei sea ma USA erinevaid institutsioone, kes on neid kahtlusi arutanud, kahtluse alla," rõhutas Ratas 

Välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et Eesti jälgib USA-s toimuvat äärmselt tähelepanelikult. "USA ei vaja kindlasti demokraatias õppetunde ning kindlasti USA on ja jääb meie eriliseks sõbraks ning asendamatuks julgeoleku tootjaks ja pakkujaks," ütles Reinsalu. 

Samas nõustus Reinsalu Helmega, et USA ühiskonnas on teatav vastasseis süvenenud. 

Sotsiaalminister Tanel Kiik märkis, et see, mis USA-s on toimunud, on uskumatu. Kui vaadata midagi positiivset, siis Joe Biden on kinnitatud USA presidendiks ning olukord normaliseerub, ütles Kiik. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...