VIDEO! Tallinna ja Harjumaa kinnisvarabuum veel ei rauge

Majanduslangus tabab eelkõige neid kohti, kus on ka siiani olnud keerulisem hakkama saada. Enamus töökohti on linnades seega on noorte lahkumine maapiirkondadest paratamatu.

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv
Eesti

VIDEO! Tallinna ja Harjumaa kinnisvarabuum veel ei rauge

Toimetaja: Sandra Lepik

"Kui võrrelda käesoleva aasta kümne kuu perioodi ja võtta aluseks sama periood aasta tagasi siis käesoleval aastal tehti korteritega ligi 7000 ostu-müügitehingut, aasta tagasi oli selleks arvus 8100," ütles Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Johannes Nõupuu.

Hoolimata paljude sektorite raskustest praeguses kriisis on Tallinna ja Harjumaa kinnisvaraturul endiselt seis stabiilne. Paljuski annab kriis kinnisvarasektorile pealinnas hoopis hoogu juurde, kuna linna kolivate inimeste arv suureneb.

Majanduslangus tabab eelkõige neid kohti, kus on ka siiani olnud keerulisem hakkama saada. Enamus töökohti on linnades seega on noorte lahkumine maapiirkondadest paratamatu.

"Täna tuleb ikkagi tõdeda seda, et maal elamine on luksus, ennekõike seetõttu, et seal on vähene infrastruktuur. Samas on kinnisvara hinnad hästi madalad. Kui inimesed soovivad seal kinnisvara osta, siis pangad ilmselt finantseerivad, aga mida neil inimestel veel seal teha on," selgitas maapiirkondades elamise raskusi 1Partner elamispindade tegevjuht Meelis Ränk. "Me ei saa võrrelda kortereid, mis on näiteks müügis Ida-Virumaal nendega, mis on Tallinnas," lisas ta.

Vahed kasvavad Tallinna suunas ning see pole ainult Eesti või Põhjamaade mure vaid linnastumise tõttu on selline trend kogu maailmas. Kuigi Tallinnas on kinnisvaraturg stabiilses seisus on siiski näha muutusi selles, millistele korteritele on nõudlust.

"Meie tehingute siseinfo on see, et kindlasti kõige rohkem saavad pihta need üürituru elemendid, mis ei ole kvaliteetsed. Näiteks sellised korterid mida tavaliselt üüriti rahvusvahelistele üliõpilastele konkreetsete piirkondade ümber nagu Tallinnas EBS või Tallinna Ülikool," lausus Ränk.

Nõudlus korteritele, mille seisukoht on väga hea on pigem isegi tõusutrendis. Palju on näha aga tühjasid üürikortereid, millest enamus on seotud lühiajaliste majutusäridega nagu Airbnb.

"Kui võrrelda käesoleva aasta kümne kuu perioodi ja võtta aluseks sama periood aasta tagasi siis käesoleval aastal tehti korteritega ligi 7000 ostu-müügitehingut, aasta tagasi oli selleks arvus 8100," ütles Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Johannes Nõupuu. "Ehk siis aasta võrdluses on 14% langus toimunud. Põhiline asjaolu on muidugi kevadine eriolukord ja viiruse levik, mis tõmbas pidurit, eelkõige just järelturu korterite aktiivsuse osas," lisas ta.

Küll aga on nüüd sügisel turg taastunud ning numbrid on võrreldavad eelmise aasta sama ajaga. Siinjuures tuleb märkida, et Harjumaa ja Tallinna turg moodustab statistikas üle 40% tehingutest. 

Laadimine...Laadimine...