VIDEO! Valitsus tõstab koroonatestide tegemisvõimekust kolm korda ja laseb käiku 2-miljardilise majanduspaketi

"Valitsus otsustas tõsta koroonatestide tegemise võimekust praeguselt 300 testilt päevas kuni tuhande testini päevas," ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverents. "Koroonaviiruse mõjude leevendamiseks mõeldud majandusmeetmete paketi suuruseks on 2 miljardit eurot, mis moodustab ligi 7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ühtlasi peatab riik ajutiselt teise samba sissemaksed."

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Valitsus tõstab koroonatestide tegemisvõimekust kolm korda ja laseb käiku 2-miljardilise majanduspaketi (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Valitsus otsustas tõsta koroonatestide tegemise võimekust praeguselt 300 testilt päevas kuni tuhande testini päevas," ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverents. "Koroonaviiruse mõjude leevendamiseks mõeldud majandusmeetmete paketi suuruseks on 2 miljardit eurot, mis moodustab ligi 7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ühtlasi peatab riik ajutiselt teise samba sissemaksed."

 

Testimise aluseks jääb perearsti otsus, sõnas peaminister. Ta ütles, et peame vältima tarbetuid kontakte teistega ja hoidma tervist. "On inimesi, kel pole võimalik kodus püsida, sest nad on oma töö tõttu viiruse vastase võitluse eesliinil. Püsime kodus, et omakorda neid hoida," sõnas ta. "Sümptomitega haigetele testide tegemiseks avatakse ajutised testimiskohad kokku seitsmes linnas." 

Eestis on koroonaviirus diagnoositud 267 inimesel

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul on neljapäeva hommikuks Eestis koroonaviirus diagnoositud 267 inimesel. "Koroonaviirusesse nakatanute osakaal ühiskonnas raskesti hinnatav," ütles ta. "Nakatanute üldarv ei ole oluliselt kasvanud." 

Kiige sõnul on neljapäeva hommikuks oli Eestis koroonaviirus diagnoositud 267 inimesel, seega lisandus ööpäevaga üheksa tuvastatud nakatunut."Alates 31. jaanuarist on Eestis tehtud  2259 koroonatesti. Haiglas kaheksa inimest, kuid ei vaja intensiivravi," ütles Kiik.

"Oleme läinud testide laiendamise teed," ütles Kiik.

"Oleme läinud testide laiendamise teed. Olgugi, et Eestis on tehtud rohkem teste kui mitmes lähiriigis," sõnas ta. "Kui test on vajalik, suunatakse inimene testi tegema – kas sõidukisse või koju. Haiglad peavad tegelema igapäevase ravitööga, meil tuleb inimestele pakkuda testi tegemise võimalust." 

Kiige sõnul annab erasektori kaasamine võimaluse laiendada testide arvu ja mitte üle koormata tervishoiuteenust. "Nakatunute osakaal ühiskonnas on väga raskesti hinnatav," ütles ta. "Igapäevaste nakatunute arv on järjest väiksem. Täna lisandus ainult 9 uut juhtumit."

Kiige sõnul tuleb siiski valmis olla, et nii nakatunute kui ka tõenäoliselt haigestunute arv kasvab. "Testimise laiendamine annab teaduspõhis infot juurde – kui me testimist laiendame, langeb nakatunute protsent veelgi," ütles ta.

Riik laseb käiku 2-miljardilise majandusmeetmete paketi

Ratase sõnul on koroonaviiruse mõjude leevendamiseks mõeldud majandusmeetmete paketi suuruseks 2 miljardit eurot, mis moodustab ligi 7 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ühtlasi peatab riik ajutiselt teise samba sissemaksed. 

"Paketi eesmärk on leevendada kriisi kõige keerulisemat algfaasi ning tagada majanduse toimimine ja taas kasvule pööramine," ütles Ratas. 

Pakett sisaldab laenukäendust juba väljastatud pangalaenudele summas 1 miljard eurot

Muu hulgas sisaldab pakett laenukäendust juba väljastatud pangalaenudele summas 1 miljard eurot ning käibelaenu läbi Kredexi summas 500 miljonit eurot. Valitsus otsustas ka haiguspäevade hüvitamise esimesest kolmanda haiguspäevani perioodil märtsist maini. Lisaks peatab riik ajutiselt teise pensionisamba sissemaksed.

Töötukassa nõukogu jõudis kolmapäeva õhtul kokkuleppele, et raskustes ettevõtetes koondamise vältimiseks plaanib töötukassa hüvitada kahe kuu jooksul 70 protsenti palgast. Meetme maht on 250 miljonit eurot.

Seeder: eesmärgiks majanduskriisi leevendamine

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul peab valitsuse poolt välja käidud kahe miljardi euro suuruse meetmete paketi peamine eesmärk olema majanduse elavdamine ja Eesti inimeste hoidmine Eesti tööjõurutul.

Seederi sõnul on valitsuse poolt välja käidud meetmete pakett praeguses olukorras kahtlemata vajalik. "Välja pakutud käendused ja käibelaenud pakuvad ettevõtetele vajalikku tuge ning tööjõuturumeetmed aitavad hoida Eesti inimesed tööjõuturul Eestis. Samal ajal tuleb meetmete rakendamisel olla hoolas, sest nende eesmärk on toetada abivajajaid, mitte neid kes soovivad olukorda kuritarvitada," ütles Isamaa esimees.

"Meie eesmärk on aidata Eesti ettevõtjatel ja majandusel tervikuna kriisist võimalikult kiiresti väljuda. Mida kiiremini õnnestub meil praegusest olukorrast toibuda seda suurem on lähiaastatel Eesti ettevõtete konkurentsieelis," lisas Seeder.

Kommenteerides plaanitavat teise pensionisamba maksete ajutist peatamist ütles Seeder, et see sõltub ennekõike sellest, kas Riigikogu poolt vastu võetud pensionireformi seadus jõustub plaanitud tähtajal või mitte. "Kui president kuulutab seaduse välja ja pensionireform jõustub vastuvõetud kujul siis ei ole teise pensionisamba maksete peatamine mõistlik, sest see tooks kaasa vajaduse pensionireformi seadust uuesti muutma hakata. Sellist olukorda tuleks vältida. Kui inimestel tekib otsustusõigus ja vabadus oma pensionisäästude kasutamise üle siis puudub vajadus riiklikuks sekkumiseks," ütles Seeder.

Kriisiolukorras paljastuvad mustad skeemid

"On olnud keeruline olukord, ühelt poolt tahame karantiini, teisalt, et inimesed saaksid tööd teha," ütles siseminister Mart Helme. "Registreeritud on üle 3000 töötaja, kes käivad siia Lätist ja me selle teemaga tegeleme."

"Välismaalased, kes olid 17. märtsi seisuga Eestis ja kelle töötamine on PPA-s registreeritud, saavad siin töötada. Kes on sees, on sees, aga väljastpoolt siia ei saa," ütles Helme.

Siseminister ütles, et praegu, kriisiolukorras paljastuvad ka mustad skeemid.

Siseminister ütles, et praegu, kriisiolukorras paljastuvad ka mustad skeemid. "Me tegeleme ka niisuguste asjadega – sellega peavad ettevõtjad, kes on niimoodi käitunud, arvestama," ütles ta.

Helme sõnul tegeleb siseministeerium aktiivselt sellega, et olukord Eestis oleks kontrolli all mitte ainult koroonaviiruse suhtes, vaid ka kõikides teistes valdkondades. "Igasugused intsidendid on kahanenud, mis on kindel märk, et inimesed püsivad kodus," sõnas ta.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et välisministeerium on 6178 inimest teenindanud.

"Leedu-Poola piiril on olukord oluliselt paranenud," ütles välisminister. "Saksa-Poola piiril on järjekorrad pikenenud ja see on muret tekitav."

Reinsalu ütles, et riik toetab rahaliselt kriisilendu Tenerifelt.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...