Viirust naeruvääristanud Ameerika presidendi pandeemianõunik Scott Atlas astub tagasi

Valge Maja ametnik teatas eile, et ametist lahkub USA presidendi Donald Trumpi nõunik Scott Atlas, kel puuduvad nakkushaiguste alased teadmised. 

Pilt: Scanpix

Viirust naeruvääristanud Ameerika presidendi pandeemianõunik Scott Atlas astub tagasi (1)

Krista Kiin

Valge Maja ametnik teatas eile, et ametist lahkub USA presidendi Donald Trumpi nõunik Scott Atlas, kel puuduvad nakkushaiguste alased teadmised. Nelja vastuolulise kuu jooksul oli Scott korduvalt kahtluse alla seadnud teaduspõhiseid rahvatervise soovitusi ning sattunud konflikti koroonaviiruse töörühma teiste liikmetega.

"Loobun käesoleva kirjaga Ameerika Ühendriikide presidendi erinõuniku kohast," ütles Atlas Trumpile saadetud kirjas. Hiljem kinnitas Atlas oma tagasiastumist ka Twitteri säutsus.

Atlas on radioloog Stanfordi ülikooli Hooveri instituudis, kus ta töötab tervishoiupoliitika alal. Tal ei ole ei nakkushaiguste ega epidemioloogia alaseid teadmisi ja kogemusi, kuid sellest hoolimata valis Trump ta presidendinõunikuks pandeemia alal. Valge Majaga liitus Atlas sel suvel ning vaidles järjekindlalt valitsuse tippteadlastega, sealhulgas dr Anthony Fauci ja dr Deborah Birxiga, seistes tugevamate meetmete vastu koroonapandeemia ohjeldamisel. Ühtlasi ründas Atlas muid rahvatervise abinõusid nagu maskikandmise soovitusi, koju jäämise korraldusi ja sotsiaalset distantseerumist. Ta kutsus Michigani elanikke üles hakkama vastu piirangutele, mille kehtestas kuberner Gretchen Whitmer.

Atlas naeruvääristas korduvalt viiruse ohtlikkust, mis on tapnud üle 265 000 ameeriklase. Mees propageeris ka ideed, et USA peaks püüdma saavutada "karjaimmuunsust," mis oleks tõenäoliselt kaasa toonud miljoneid surmajuhtumeid ning mida korduvalt hurjutasid rahvatervise ja nakkushaiguste eksperdid, lisaks Stanfordi ülikoolile ja Stanfordi teaduskonna senatile. 

Atlase seisukohad ajendasid Stanfordi teadlasi eemaldama teda teaduskonna liikmete seast, rõhutades, et Atlas on avaldanud seisukohti, mis on vastuolus ülikooli lähenemisega koroonapandeemiale. "Meie toetame maskide kandmist, sotsiaalset distantseerumist ning järelevalvet ja diagnoosimist," ütles ülikooli esindaja 16. novembril. "Me usume ka kohalike ja riiklike tervishoiuasutuste juhiste range täitmise olulisusse."

Rahvatervise eksperdid, sealhulgas USA juhtiv nakkushaiguste ekspert Anthony Fauci, on Atlast teravalt kritiseerinud, et ta andis Trumpile eksitavat ja ebaõiget teavet koroonapandeemia kohta. Atlas on alahinnanud näomaskide kasutamise tähtsust ja ütles möödunud kuul, et sulgemised osutusid viiruse leviku peatamisel "täielikuks läbikukkumiseks."

Oma lahkumisavalduses kaitses Atlas enda rolli, öeldes: "Raske on ette kujutada aega, mil teaduse ja teadusliku arutelu kaitsmine oleks veel kriitilisem." Tema tagasiastumine saabub ajal, mil Ameerikat on ees ootamas koroonasurmade ja hospidaliseerimiste rekordiliselt suur tõus – USA on praegu teatanud rohkem kui 100 000 uuest koroonajuhtumist päevas.

Valitud presidendi Joe Bideni koroonaviiruse nõunik dr Celine Grounder tervitas Atlase tagasiastumisuudist kõigiti. "Tunnen kergendust, et tulevikus aitavad seda tööd juhtida kvalifitseeritud inimesed, nakkushaiguste eksperdid ja minusugused epidemioloogid," sõnas Grounder CNBC-le. "Te ju ei läheks oma südameatakiga podiatristi (jala- ja pahkluu spetsialist. – toim.) juurde? Just see oligi meil sisuliselt juhtumas."

Atlas palgati "valituse eritöötajaks" 130 päevaks, ning just see aeg tiksuski sel nädalal täis.

Allikas: The Guardian

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...