Linnavolikogu esimees Terik: eriolukord pole poliitiliste punktivõitude kogumise aeg

"Märtsi keskel valitsuse kehtestatud eriolukord on kogu riigi jaoks uudne ja keeruline kogemus. Paraku on nii mõnelgi poliitikul suur soov eriolukorra taustal poliitilisi punktivõite koguda ja elatakse põhimõtte järgi, et ega head kriisi ei saa raisku lasta," kirjutab arvamusloos Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik. 

Pilt: Ilja Matusihis

Linnavolikogu esimees Terik: eriolukord pole poliitiliste punktivõitude kogumise aeg (2)

Tiit Terik, Tallinna Linnavolikogu esimees

"Märtsi keskel valitsuse kehtestatud eriolukord on kogu riigi jaoks uudne ja keeruline kogemus. Paraku on nii mõnelgi poliitikul suur soov eriolukorra taustal poliitilisi punktivõite koguda ja elatakse põhimõtte järgi, et ega head kriisi ei saa raisku lasta," kirjutab arvamusloos Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik. 

Märtsi keskel valitsuse kehtestatud eriolukord on kogu riigi jaoks uudne ja keeruline kogemus. Paraku on nii mõnelgi poliitikul suur soov eriolukorra taustal poliitilisi punktivõite koguda ja elatakse põhimõtte järgi, et ega head kriisi ei saa raisku lasta. Eriolukord näitab, kas suudame keerulistes oludes koostööd teha ja poliitilised erimeelsused hetkeks unustada. Aga ainult hetkeks, sest ka see kriis möödub.

Olen nõus Tiit Pruuliga, kes mõni nädal tagasi rõhutas, et koroonakriisi ei tohi teha poliitiliseks mängukanniks. "Ärge püüdke tõsisest kriisist ehitada erakondlikku ega isiklikku poliit- või egotrippi," kirjutas ta. Paraku tundub, et ilma ja elu näinud mehe soovitus on läinud mõne puhul kurtidele kõrvadele.

Eriti jääb see silma sotsiaalmeedias, kus "asjatundlikke" repliike, arvamusi, ettepanekuid ja mõtteid koroonaviiruse leviku tõkestamisega seoses, mida riik ja üks või teine omavalitsus tegema peaks, on eriti rohkelt. Mõned neist jõuavad ka ajakirjandusse, sest eks ole sotsiaalmeedia postituste põhjal hea ja lihtne uudiseid kirjutada.

Facebook on ju selles mõttes hea ja mugav: postitus tehtud ja väga rohkem midagi tegema ei pea. Viskad kivi vette ja vaatad, kuidas pritsib ja lainetab. Laike ja kommentaare tuleb robinal, ja kui on ka mõni selline, mis juhib tähelepanu postituse kahepalgelisusele, populistlikkusele või kritiseerib õilsat aatemeest (või -naist) ennast, siis selle saab kommentaarivoo tonaalsuse säilitamiseks lihtsalt varjata.

Üks süüdistab valitsust selles, et eriolukorra oleks pidanud kehtestama oluliselt varem, teine pole rahul liigsete piirangutega. Kolmas toob eeskujuks mõnd teist riiki, millest peaks Eesti kriisi lahendamisel hoopis eeskuju võtma. Neljas arvab, et näiteks Tallinnas on kõik rumalad ja lollid ning eeskuju tuleb võtta mõnest teisest omavalitsusest, kuigi seal arvatakse jälle vastupidi.

Tundub, et just eriti mõned opositsioonipoliitikud teavad paremini, kuhu tuleb täpselt raha eralda, kust kokku hoida, kui kiiresti millelegi reageerida. Uskuge, Tallinnas tegeletakse kriisiga tõsiselt. Peamine eesmärk on eriolukorra ajal koostöös riigi, ettevõtete ja teiste organisatsioonidega tagada, et inimeste igapäevaelu oleks võimalikult vähe häiritud. Meil kõigil on oma roll, et ka piiratud ressurssidega tagada riigi toimimine.

Keskendume praegu sellele, et elanikele pakutavad teenused oleks tagatud ning töötame välja meetmeid, mis aitaksid olukorda leevendada. Teeme kõik, et koroonakriis pealinna toimimist võimalikult vähe mõjutaks. Me ei saa linnavõimu kokku pakkida ja viiruse hirmus haihtuda. Kõiki küsimusi ei saa aga otsustada vaid linnavalitsus. Vaja on volikogu mandaati. Püüame Tallinna linnavolikogus menetleda linna jaoks vajalikke eelnõusid ja teha seda vähendatud koosseisuga, taandudes eriolukorras 79-liikmeliselt esinduskogult viieliikmeliseks füüsiliselt kogunevaks grupiks. Juba eriolukorra tingimustes toimunud istungid on näidanud, et koostöös kõigi poliitiliste fraktsioonide esindajatega on hea tahtmise juures võimalik nii ka otsuseid langetada. Jätame poliitilised võitlused tulevikku ja võtame üheskoos vastu aegkriitilisi otsuseid.

Tänased raskused tulevad meile ka kasuks. Olen sellega nõus, et kindlasti on kohti, kus nii riigil, omavalitsustel aga ka elanikel on õppida, kuidas tulevikus sellisteks kriisideks valmis olla. Vigadest õpitaksegi, tagantjärele tark on alati lihtsam olla.

Ja kui mõnel aktiivsel opositsioonipoliitikul on häid mõtteid, kuidas midagi saaks paremini teha, tuleks võtta hetk ja need eelnevalt sisuliselt läbi mõelda, uurida ega äkki juba nende küsimustega ei tegeleta? Facebookis näpuga viibutamise ja populistlikke õpetussõnade jagamise asemel võiks need edastada inimestele, kes reaalselt peavad iga päev selles olukorras otsuseid langetama. Siis oleks neist ka rohkem kasu.

Paratamatult valmistab eriolukord igapäevaelus ebamugavusi, kuid eesmärk on ju üks – et koroonaviirusest võitu saada ja võimalikult kiiresti normaalse elukorralduse juurde tagasi minna. Tegutseme selle nimel kõik koos!

Seniks aga püüdke terved püsida!

 

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...