Riik ja omavalitsused jõudsid kokkuleppele riigieelarve prioriteetides

Riigihalduse minister Jaak Aab ja Eesti linnade ja valdade liit jõudsid kokkuleppele 2020. aasta omavalitsuste eelarve kavandamise põhimõtetes, olulisema prioriteedina nähakse omavalitsuse tulubaasi suurendamist.

Pilt: Scanpix

Riik ja omavalitsused jõudsid kokkuleppele riigieelarve prioriteetides (1)

Toimetaja: Toomas Raag

Riigihalduse minister Jaak Aab ja Eesti linnade ja valdade liit jõudsid kokkuleppele 2020. aasta omavalitsuste eelarve kavandamise põhimõtetes, olulisema prioriteedina nähakse omavalitsuse tulubaasi suurendamist.

"2020. aasta eelarve läbirääkimisteks kohtusime esimest korda juba kevadel, mil arutasime Eesti linnade ja valdade liidu esitatud ettepanekuid ning valdkondade lõikes tehtud eelarvetaotlusi," ütles Aab pressiteate vahendusel.

"Kevadel leppisime kokku, et kohtume uuesti sügisel pärast suvise majandusprognoosi avaldamist, kui on selgunud parem ülevaade riigi võimalustest uue aasta eelarve kujundamiseks."

Kohtumisel nenditi, et kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamine majanduskriisi eelsesse mahtu on väga oluline. "Suures pildis oleme mure juba lahendanud, sest eelmine valitsus otsustas suurendada omavalitsuste tulubaasi nelja aasta lõikes 185 miljoni euro võrra. Küll aga on oluline selle suurendamist jätkata ka riigi uue eelarvestrateegia raames," lisas Aab.

Läbirääkimistel lepiti kokku, et oluline on võimaldada omavalitsustele enamat vabadust riigieelarvest eraldatava raha kasutamiseks. "Haldusreformi tulemusel on meil varasemast oluliselt võimekamad omavalitsused, mistõttu pean õigeks anda neile suuremat rolli kohaliku elu korraldamisel. Sealjuures ka suuremat vastutust koos paksema rahakotiga," tõi Aab välja.

Seetõttu tasub üle vaadata, milliseid seniseid riigi ülesandeid saaks edaspidi täita kohalik omavalitsus. Selleks on rahandusministeeriumi ja omavalitsuste esindajatel kavas lähikuudel alustada aruteludega võimalikeks muudatusteks.

"Läbirääkimistel jäime eriarvamusele kohalike teede hoidmise rahastusmudeli teemal," nentis Eesti linnade ja valdade liidu asedirektor Jan Trei. Omavalitsustele teede hooldamiseks eraldatav eelarve on olnud viimased kaheksa aastat 29 miljonit. Kohalike teede olukord vajaks aga jõudsalt parandamist, samuti kruusateede olukord.

"Senini kohalike teede hoiuks eraldatavate vahendite maht ei ole piisav ning on võrreldes riigi teedele eraldatavate vahendite mahuga ebaõiglane. Kohalikud teed moodustavad Eesti teedest 40,6 protsenti. Kriisieelsel 2008. aastal eraldati kohalike teede hoiuks riigieelarvest 40 456 074 eurot, mida järgnevatel aastatel oluliselt vähendati. Taotlesime riigieelarve läbirääkimistel teehoiuks eraldatavate vahendite taseme taastamist ja 2020. aastal selle suurendamist," ütles Trei. Teehoiu eelarve suurendamise juurde tullakse tagasi järgmisel kevadel eelarvestrateegia arutelude raames.

Riigihalduse ministri Jaak Aabi juhitava valitsuskomisjoni liikmeteks on haridus- ja teadusministeeriumi, keskkonnaministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, kultuuriministeeriumi ja rahandusministeeriumi esindajad. Eelarve läbirääkimisi peetakse igal aastal.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...