Valimised

Minister Kingo asub e-valimisi uurima

Minister Kingo asub e-valimisi uurima (6)

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo algatas töörühma moodustamise, mille eesmärk on hinnata elektroonilise valimissüsteemi ja elektroonilise hääletamise infosüsteemi protsesside ja turvameetmete vastavust kehtivale küberturbe regulatsioonile ja valimisseadustele.

KOGENUD IT-ASJATUNDJA: Tehnika, kuidas e-valimiste tulemusi võltsida ja hääli juurde kirjutada, näeb välja imelihtne

KOGENUD IT-ASJATUNDJA: Tehnika, kuidas e-valimiste tulemusi võltsida ja hääli juurde kirjutada, näeb välja imelihtne (29)

Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

SEGADUS ALLKIRJADEGA? Elurikkuse Erakond nõuab e-häälte ülelugemist

SEGADUS ALLKIRJADEGA? Elurikkuse Erakond nõuab e-häälte ülelugemist (10)

"Esimest korda tekkis tänavu e-hääletuste tulemusi vaadates kahtlus, et Reformi mäekõrgune ülekaal kõigi teiste ees ei ole päris loogiline," teatas Elurikkuse Erakonna eestvedaja Artur Talvik ja lisas, et kuna esimesel häälte lugemisel polnud allkirja, siis oleks nende häälte arvu saanud muuta vastavalt teisele lugemisele. "See asi tuleb kogu rahva ees selgeks teha, kas ja mis seal tehtud on!"

Reformierakond kutsub valitsusliidu kõnelustele Keskerakonna

Reformierakond kutsub valitsusliidu kõnelustele Keskerakonna (6)

"Juhatuse seisukoht oli, et koos Keskerakonnaga suudame me moodustada Eestile stabiilse valitsuse, kes saab lahendada Eesti suuri probleeme," sõnas Reformierakonna juht Kaja Kallas. Kui Keskerakond läbirääkimisi alustab, lähtub erakond kindlasti enne valimisi antud lubadustest. "Meie jaoks on oluline seista madalat ja keskmist tulu teenivate inimeste, erakorralise pensionitõusu, solidaarse tervishoiusüsteemi, põllumajandustoetuste ja tasuta ühistranspordi laiendamise eest," selgitas Keskerakonna juht Jüri Ratas.

Suurepärase tulemuse teinud EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata

Suurepärase tulemuse teinud EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata (2)

"19 kohta on ikkagi niisugune jõud, et seda ei ole võimalik ignoreerida. Kui paneme seljad kokku teiste erakondadega, siis me võime täiesti vabalt saata Reformierakonna opositsiooni," rääkis EKRE juht Mart Helme. "Meil on väljapressimise koht. Väljapressimise koht on nii Isamaal, kes võib alustada demonstratiivselt läbirääkimisi Keskerakonnaga ja meiega, kui ka sotsiaaldemokraatidel, sest ilma nendeta ei tee Kaja mingit valitsust."

Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi

Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi (14)

Riigikogu valimised võitnud Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul sai Reformierakond valijatelt tohutult tugeva mandaadi. Kallase sõnul ei olnud valimisvõit lihtne. Veel sügisel ja möödunud aasta lõpus oli Kallase sõnul väga raske aeg, sest reiting oli madal ja läks allapoole. "Inimestel oli siis motivatsioonipuudus, aga sellest august kasvasime välja ja olime teineteisele toeks," ütles Kallas oma võidukõnes.

Kristina Kallas: aega jäi väheks

Kristina Kallas: aega jäi väheks (1)

Riigikogust välja jäänud Eesti 200 liidri Kristina Kallase sõnul sai neile saatuslikuks ajapuudus. "Võibolla ei saanud inimesed praeguse majandustõusu harjal veel piisavalt aru, et vajadus muutusteks on olemas."

Politoloog: kui EKRE toetus kasvab, siis peavad Reformierakond ja Keskerakond koostööd tegema

Politoloog: kui EKRE toetus kasvab, siis peavad Reformierakond ja Keskerakond koostööd tegema (4)

"Kui varem käis kogu heitlus selle üle, kuidas Keskerakonda välistada, siis nüüd seda probleemi ei ole," selgitas politoloog Rein Toomla asjaolu, miks on raske ette ennustada uue koalitsiooni koosseisu. Samas tõdes ta, et isegi kui Keskerakond peaks valimistel Reformierakonnal alla jääma, võib võimuliit siiski samaks jääda, kui neil sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga kolme peale koguneb häälteenamus.

BLOGI MAJANDUSEKSPERTIDE ARUTELULT: Pensionisambarahaga ei peaks poliitikat tegema, kõik tahaksid makse alandada

BLOGI MAJANDUSEKSPERTIDE ARUTELULT: Pensionisambarahaga ei peaks poliitikat tegema, kõik tahaksid makse alandada

Pankade eksperdid hindasid erakondade majanduslubadusi. Kui uut majanduslangust ootav Luminori makroanalüütik Tõnu Palm hoiatas riiki laenu võtmise eest ning ei soosi taristusse investeerimist, siis Swedbanki ekspert Tõnu Mertsina leidis, et ohtlikult kitsaste teedega tuleb tegeleda. "Paremad teed aitavad majandusele kaasa." Ta kritiseeris EKRE ideid loobuda välistööjõust ja alandada käibemaksu 15%-ni.

Küsitlus: inimesi erutab maksupoliitika

Küsitlus: inimesi erutab maksupoliitika

"Kui maksupoliitikale liita juurde sellele lähedase teema – hinnatõus ja aktsiisid – maininute hulk, siis on sellise majandusliku teema valinuid peaaegu pool vastanutest ehk 45 protsenti," märkis Kantar Emori turundusstrateegiate valdkonna juht Aivar Voog.

Voog: valimisvõit saab seekord olema ülimalt napp

Voog: valimisvõit saab seekord olema ülimalt napp (9)

Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul pole põhjust arvata, et valimisvõidu nimel võitlevad kaks suurparteid suudaks enam toetusnumbrite osas suurt vahet sisse teha, mis tähendab, et valimisvõit saab olema napp. "Juhivad kaks erakonda marginaalse vahega. Veebruari keskel on Reformierakond natuke, kuid mitte oluliselt parem Keskerakonnast. Seega ebaselgus võitja osas püsib jätkuvalt ja eks viimane nädal otsustab, kes neist peale jääb."

Erakondade keskkonnalubadustes on esikohal metsanduse areng ja kliima

Erakondade keskkonnalubadustes on esikohal metsanduse areng ja kliima

"Aeg näitab, kas adekvaatne tegevuskava kliimamuutuste ja elurikkuse kao pidurdamiseks kujuneb ka osaks uue valitsuse koalitsioonileppest," sõnas Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Kärt Vaarmari. Ekspertide hinnangul paigutuvad keskkonna suhtes kõige vastutustundlikumale poolele ootuspäraselt Eestimaa Rohelised ja Elurikkuse Erakond, kuid skaala teise äärde paigutus kõige selgemalt EKRE.

Homsest saab Riigikogu valida

Homsest saab Riigikogu valida

21.-24. veebruarini toimub maakonnakeskustes Riigikogu valimiste eelhääletus, mille kestel saavad Tallinnas hääletada kõik valijad kaheksas jaoskonnas.

Suurimad erakonnad boikoteerivad Kanal 2 debatti

Suurimad erakonnad boikoteerivad Kanal 2 debatti

Kuna Kanal 2 on otsustanud valimiseelses teledebatis loobuda usaldusväärsetest saatejuhtidest ja selle asemel kutsutakse erakondade juhte meelelahutussaadetesse, ei kavatse kuus Eesti suurimas erakonda Kanal 2 teledebatis osaleda, teatasid erakonnad ühispöördumises.

Sikkut TTV valimisdebatis: peame lastetoetuste maksmiselt liikuma edasi pereelu terviklikule toetamisele

Sikkut TTV valimisdebatis: peame lastetoetuste maksmiselt liikuma edasi pereelu terviklikule toetamisele

Eelmisel aastal kasvasid oluliselt kolmandate ja neljandate laste sünnid ning Eestis on palju peresid, kes soovivadki rohkem lapsi, tõdes tervise- ja tööminister Riina Sikkut TTV debatis. Tema sõnul on lapsetoetused ja vanemahüvitis aidanud laste vaesust vähendada märkimisväärselt, kuid nüüd tuleb liikuda toetuste maksmiselt edasi ja tagada kõigile lastele võrdväärne ligipääs nii alusharidusele kui ka huviharidusele.

Kas Reformierakond saab Siim Kallase intervjuu eest arve? ERJK hakkab asja menetlema

Kas Reformierakond saab Siim Kallase intervjuu eest arve? ERJK hakkab asja menetlema (2)

"Kõige probleemsem on pigem intervjuu, sest seal on väga selgelt loetletud vallajuhi saavutusi üsna kriitikavabal ja mahukal moel," kritiseerib valimiste valvur Andrei Liimets viimast Viimsi Teataja numbrit, kus ilmus pikk intervjuu ja seitse fotot riigikokku kandideeriva ja Viimsi valla esimehe kohalt lahkuva Siim Kallasega. Ka Erakondade Järelevalve Rahastamise Komisjoni ERJK aseesimehe Kaarel Tarandi sõnul hakatakse komisjonis Kallasega seotud Viimsi Teataja küsimust menetlema.

Keskerakond rebis end taas liidriks

Keskerakond rebis end taas liidriks (1)

Parteide reitingutabeli juhtpositsiooni vallutas möödunud nädala lõpu seisuga taas Keskerakond, möödudes tihedas rebimises Reformierakonnast, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud ning Kantar Emori läbiviidud uuringust. Kantar Emori uuringujuhi Aivar Voogi sõnul otsustab valimisvõitja kahe suurpartei lõpuspurt.

Simson ja Michal näevad koostöövõimalust

Simson ja Michal näevad koostöövõimalust

Majandusminister Kadri Simson Keskerakonnast ja Kristen Michal Reformierakonnast tunnistasid, et mõlema erakonna valimisplatvormis on ühiseid seisukohti ning nad ei välistanud kahe erakonna võimuliitu. Samas ei jõua nad ühele nõule astmelise tulumaksu osas.

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

TULINE DEBATT: Kuidas lõpetada energia raiskamine, tervisesse hooletult suhtumine ja perede lagunemine

Kui inimene jätab suitsetamise maha, teeb trenni ning elab tervislikult, siis ta peaks saama osa sotsiaalmaksust tagasi, kuulutab Eesti 200 üks juhte Liina Normet. Peame taas jõudma arusaamani, et perekond on püha – meie suurim probleem on ebakindlad peresuhted, lausub Vabaerakonna juht Kaul Nurm. Leo Kunnas EKRE-st leiab, et Eesti pole praegu hästi kaitstud, ning roheliste liige Aleksander Laane sõnul vajab Eesti majandus tõelist mahepööret, sest vaid nii saab hoida rahva tervist.

Politoloog valimistest: kes ei luba pensionit tõsta, kaotab valimised automaatselt

Politoloog valimistest: kes ei luba pensionit tõsta, kaotab valimised automaatselt

"Kõige jaburam on kogu EKRE poliitika ehk vastutustundetu propaganda. See on süüdimatu ja küüniline, nad võimendavad üle probleeme, mis ei ole probleemid," analüüsis erinevaid valimislubadusi politoloog Rein Ruutsoo. Ta lisas, et Isamaa täieliku maksurahu lubadus pole ka õige samm. "Tahes-tahtmata muutub maailm meie ümber ning ka meie peame sellega kohanema." Üheks olulisemaks lubaduseks, mis mõjutab valimistulemusi ning ilmselt saab ka ellu viidud, on pensionitõus.

Jüri Ratas: Maksukoormus tuleb hoida 33-34 protsendi juures

Jüri Ratas: Maksukoormus tuleb hoida 33-34 protsendi juures

"Eesti vajab kindlasti terviklikku ettevõtluspoliitikat, kus oleks käsitletud erinevad ettevõtlusvormid – suured ja väikesed," rääkis erakonna Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder. "Kui meil ei oleks rahvasporti, ei oleks meil Veerpalusid, kui meil ei oleks, ei oleks meil ettevõtjaid, kes tänaseks on suureks kasvanud," sekundeeris Eesti Vabaerakonna esimees Kaul Nurm.

FOTOD: Eesti 200 avalikustas oma valimisprogrammi

FOTOD: Eesti 200 avalikustas oma valimisprogrammi

Suurem osa Eesti valikuid ja samme on olnud Eesti 200 esimehe Kristina Kallase sõnul õiged. "Meil on väga lahe riik, kuid see mis tõi meid siia, ei vii meid edasi. Meie programmis ei ole ainult lubadused, vaid pikalt ette vaatavad lahendused. Me ju soovime, et Eesti lööks läbi ja oleks edukas kõiges, mis ta ette võtab."  

Laadimine...Laadimine...