Igor Gräzin: e-hääletamine tuleb praegusel kujul sulgeda

Europarlamenti kandideerinud Igor Gräzin soovib vaatamata valimiskomisjoni selgitustele kaaluda e-valimiste lõpetamist. 

Pilt: Scanpix

Igor Gräzin: e-hääletamine tuleb praegusel kujul sulgeda (6)

Meelis Piller

Europarlamenti kandideerinud Igor Gräzin soovib vaatamata valimiskomisjoni selgitustele kaaluda e-valimiste lõpetamist. 

"Siin on kaks võimalust, kas teha e-valimised korda või siis e-hääletamine praegusel kujul sulgeda," ütles Gräzin.

Gräzin nõuab e-valimiste lõpetamist lohakusvea tõttu valimised.ee otsingumootoris. Gräzin avastas tänu mitmetele valijatele, et tema nime pole võimalik valmised.ee lehekülje otsingumooriga leida ning ta pöördus valmiskomisjoni poole palvega tühistada e-valimised. 

"Siin on kaks võimalust, kas teha e-valimised korda või siis e-hääletamine praegusel kujul sulgeda," ütles Gräzin.

Valimisteenistuse juht Priit Vinkel rääkis, et 21. mail juhtus pisike tehniline eksitus veebilehel valimised.ee otsingukastis. "Igor Gräzin oli selles nimekirjas olemas, aga otsing tõrkus täpitähtede peale," täpsustas Vinkel. „Valimine ei toimu leheküljel, vaid valimisteks tuleb alla laadida valimisrakendus. Oleme talle seda selgitanud korduvalt ja korduvalt."

Ka CERT-EE juht Tõnu Tammer selgitas, et üks asi on valimised.ee avalehekülg, teine on valijarakendus – need on kaks erinevat asja.

Hääletamistarkvara ehk valijarakendus on valmismised.ee kodulehest täiesti sõltumatu. Valijarakenduses kuvatakse erakonnad ja kui erakond lahti teha, siis kuvatakse kandidaatide nimed ja numbrid.

Gräzin: e-valimiste korraldajate hooletus

"Nende vastus seisneb selles, et see ei mõjutanud otseselt e-hääletamise protseduuri, küll aga kaudselt," rääkis Gräzin. "Ja et selle defektiga on olnud tegemist 12 tunni jooksul. Aga ma arvan, et see oli viis päeva. Nad väidavad, et neil ei ole logifaile."

Gräzin möönab, et see viga ei olnud keeruline – see on hooletuse ja täpsuse viga. „Tegemist oli nähtavasti väga kogenematute inimestega, kes ei oska programmeerida," ütles endine riigikogu liige. „Ja kui meil programmeerijaid ei ole, siis me ei peaks tegelema selliste asjadega, mis programmeerimist nõuavad. Tegemist on muidugi puht inimliku lohakusega, sest esimesel päeval nad ju avaldasid ka valitavate nimekirja suvalises järjekorras. Tõenäoliselt  inimesed, kes seal töötavad, ei ole piisava haridusega, ei ole piisavalt hoolsad või siis kõige halvem variant – nad täidavad kellegi korraldusi."

Tammer: e-valimised on turvalised

Internetipõhine valimine on Eestis olnud võimalik juba ligi 15 aastat. Tõnu Tammeri sõnul testitakse süsteemi pidevalt. „Seda testiti taaskord ka enne europarlamendi valimisi ja süsteem on turvaline," sõnas Tammer. "Meile ei ole tulnud mitte ühtegi kaebust, mis puudutaks valijarakenduse turvalisust. Valijarakendus on asi, mis on 100% riigi kontrolli all."

Samuti ei ohusta valimistulemusi ka see, kui inimesel on arvutis mingi pahavara. "Pahavara võib süsteemi kasutamise muuta ebamugavamaks, aeglasemaks, aga ta ei mõjuta kuidagi inimese antavat häält," selgitas Tammer. „Seda enam, et teise nutiseadmega on võimalik antud häält kontrollida. Isegi kui pahavara oleks võimeline seda tegema, siis sellised asjad tuleksid välja. Seda olnud ei ole."

Teatud aja jooksul peale hääle andmist kuvatakse valijale QR kood. Kui telefonis vastav äpp või rakendus olemas, on seda häält võimalik näha. „Ehk inimene saab veenduda, kas kõik on toimunud õigesti," sõnas Tammer. „Nii et juhul, kui siin oleks mingid anomaaliad, siis need tuleks välja. Iga hääl on allkirjastatud, samamoodi nagu minnes valimisjaoskonda annab inimene oma allkirja, samamoodi elektroonilise hääletamise puhul antakse elektrooniline allkiri. Ja häälte arv ja digitaalsete allkirjade arv peavad kattuma ja kattuvad. Neid kohti on liiga palju ja nad on üksteisest sõltumatud, et sellist rünnakut oleks võimalik edukalt läbi viia."

Vinkel selgitas, et valimisseaduse järgi on õigus esitada kaebusi kolme päeva jooksul pärast toimingu või otsuse tegemist.

Seaduse järgi kinnitab vabariigi valimiskomisjon lõpliku tulemuse 20 päeva pärast valimisi ehk 15. juunil.

"Kaebused võivad tulla veel kolme päeva jooksul sõltuvalt, mis toimingut vaidlustatakse," ütles Vinkel.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...