Isamaa ja SDE reiting tõusis nimekirja alusel jõudsalt

Reformierakonna üldine 26,3 kahanes nimekirja toel 25,5 protsendile, Keskerakona 24,4 protsenti vähenes 23,5 ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 18,2 protsenti langes 17 protsendile.

Pilt: Scanpix

Isamaa ja SDE reiting tõusis nimekirja alusel jõudsalt (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

Reformierakonna üldine 26,3 kahanes nimekirja toel 25,5 protsendile, Keskerakona 24,4 protsenti vähenes 23,5 ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 18,2 protsenti langes 17 protsendile.

Kui küsida erakondade toetust nimetades nende kandidaate riigikogu valimistel, tõuseb kõige rohkem Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) reiting, selgub BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor jaanuari lõpus läbiviidud küsitlusest.

Traditsioonilises arvamusuuringus oli Isamaa toetus jaanuari lõpus 7,5 protsenti, aga kandidaatide nimesid teades oli erakonna poolt valmis hääletama 10,6 protsenti valijatest. SDE reiting oli tavaküsitluses 9,7 protsenti, kandidaate arvestades aga 11,4 protsenti.

Samas on Eesti 200 ja Eestimaa Roheliste reitingud koos konkreetsete kandidaatide väljatoomisega nõrgemad kui erakond üldisemalt. Kui Eesti 200 üldine toetus oli 7,2 protsenti, siis kandidaatidega koos oli see 5,3 protsenti. Roheliste üldine reiting oli 4,4 protsenti, kandidaate teades annaks aga nende poolt hääle 2,8 protsenti.

Isikunimedega mõõdetult olid madalamad ka teiste erakondade reitingud: Reformierakonna üldine 26,3 kahanes nimedega küsitluses 25,5 protsendile, Keskerakona 24,4 protsenti vähenes 23,5-le ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna 18,2 protsenti langes 17 protsendile.

Kantar Emor mõõtis jaanuari lõpus erakondade toetuste osakaalusid koos konkreetsete isikunimedega. Vastajale näidati viit esimest koos kuuenda muu kandidaadi nimetamise võimalusega.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Jaanuari lõpus oli "ei oska öelda" osakaal 14,3 protsenti, mis oli viimase 12 kuu madalaim. Maksimaalne statistiline viga oli ±2,7 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 24.-29. jaanuarini veebiintervjuude meetodiga 1001 kodanikku vanuses 18-84 aastat.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...