Politoloog: kui EKRE toetus kasvab, siis peavad Reformierakond ja Keskerakond koostööd tegema

"Kui varem käis kogu heitlus selle üle, kuidas Keskerakonda välistada, siis nüüd seda probleemi ei ole," selgitas politoloog Rein Toomla asjaolu, miks on raske ette ennustada uue koalitsiooni koosseisu. Samas tõdes ta, et isegi kui Keskerakond peaks valimistel Reformierakonnal alla jääma, võib võimuliit siiski samaks jääda, kui neil sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga kolme peale koguneb häälteenamus.

Pilt: Scanpix

Politoloog: kui EKRE toetus kasvab, siis peavad Reformierakond ja Keskerakond koostööd tegema (4)

Sandra Lepik

"Kui varem käis kogu heitlus selle üle, kuidas Keskerakonda välistada, siis nüüd seda probleemi ei ole," selgitas politoloog Rein Toomla asjaolu, miks on raske ette ennustada uue koalitsiooni koosseisu. Samas tõdes ta, et isegi kui Keskerakond peaks valimistel Reformierakonnal alla jääma, võib võimuliit siiski samaks jääda, kui neil sotsiaaldemokraatide ja Isamaaga kolme peale koguneb häälteenamus.

Valimistulemuste kujunemisel mängib rolli erinevad tegurid. "Mitte mingil juhul ei ole olemas ühte teravat asja, mille kallale kõik erakonnad asuvad," kinnitas Toomla. Eelmistel valimistel oli üheks teravamaks teemaks kaitsepoliitika, mis oli seotud Venemaa agressiooniga Ukrainas.

"Selge on, et majanduslik olukord on oluline asi," sõnas Toomla ja lisas, et tänu sellele võib Keskerakond saada rohkem hääli ja parlamendikohti kui eelmistel valimistel.

Praeguseks on umbes poolel miljonil inimesel teada, kui palju neile tuludeklaratsioonist tagasi makstakse või kui palju peavad nad juurde maksma. "Kuna varasematel aastatel ei toimunud nii suures ulatuses tagasimaksmist, siis võib see valimistulemusi mõjutada," arutles Toomla.

Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa on reitingute järgi tõusujoonel, Keskerakond on natuke langenud. "Sellest järeldades tundub küll, et valimistulemust saab siduda sellega, kui palju inimesed raha tagasi saavad."

Venekeelse elanikkonna arvamus polegi teada

Kindlasti mõjutab valimistulemusi venekeelse hariduse teema ehk kas toimub üleminek eesti keelele. "Venelastele see kindlasti väga ei meeldi," ütles Toomla. "Kuna meil ei eksisteeri enam ühtegi vene erakonda, siis me venekeelse valijaskonna poliitilist arvamust väga ei teagi."

Praeguseid Riigikogu valimisi mõjutab kindlasti ka riigireformi ja keskkonnakaitsealased probleemistikud.

Skandaal ei pruugi tähendada katastroofi

"Skandaalid kindlasti mõjutavad, aga mitte väga palju. Ei maksa arvata, et nende mõju on dramaatiline," kinnitas Toomla.

"Kui sotsid ei saa loodetud häältekogust, siis võib aimata, et seda mõjutas skandaal," viitas Toomla Rainer Vakra bakalaureusetöö plagiaadikahtlusele, mis ei saa küll kindlat hinnangut enne valimiste lõppu pühapäeval, kuid on siiski juba teada, et Tallinna Ülikooli kokku kutsutud komisjon leidis tema tööst plagiaadi tunnuseid ja algatas menetluse.

"Kui meenutada Taavi Rõivase skandaali vahetult enne kohalikke valimisi, siis tema sai väga korraliku häältesaagi," meenutas Toomla Rõivase nn külmkapiskandaali.

Mõni otsustab alles valimissedelile kirjutades

Erakonnad püüavad viimse hetkeni kasvatada oma toetajate hulka. "Peamisteks mõjutajateks otsuse langetamisel on senine erakonna üldine poliitika, konkreetne kandidaat ja alles siis võimalikud skandaalid," loetles Toomla tegureid, mis võivad hääletajat mõjutada.

Nii nagu varasemalt, on ka praegu suur hulk neid inimesi, kes teevad oma otsuse alles valimisjaoskonnas. "Neid võib mõjutada peaministrikandidaatide debatt - kuidas seal erakonna esimehed käituvad ja mida räägivad."

Koalitsiooni moodustamise võimalusi on mitmeid. "Suuresti sõltub see sellest, kellega tahavad koostööd teha Isamaa ja sotsid. Kui nad leiavad, et koostöö Keskerakonnaga sobib, siis Keskerakond võib valimised kaotada. Kui need kolm erakonda saavad võrdse tulemuse, siis see koalitsioon võib jätkata."

Reformi ja keski vabatahtlikku liitu ei paista

"Kaks erakonda võib koalitsioonis olla ainult siis, kui nendeks on Keskerakond ja Reformierakond, mis iseenesest pole halb," arutles Toomla. "Tõsi, viimased väljaütlemised nende erakondade juhtide poolt ei räägi väga selle poolt. See koostöö oleks väga keeruline."

"See võib sunnina tulla kõne alla ainult siis, kui EKRE saab korraliku tulemuse," sõnas Toomla ja pakkus, et EKRE tulemus peaks oleks siis näiteks 25%. Praegune seis viitab pigem sellele, et EKRE saab 15-17%. "Ei oleks üllatus, kui EKRE saaks sellest vähem, üllatus oleks siis, kui saaks rohkem."

"Kui EKRE kasvab, siis tekivad probleemid ja siis tõepoolest võivad ja peavadki Reformierakond ja Keskerakond koostööd tegema," kinnitas Toomla.

Kaarte võivad segama tulla ka väiksemad erakonnad, milleks on praegu kõige suurema 6-protsendilise toetusega Eesti 200. "Nemad on teinud meeleheitliku katse kutsuda üles ülejäänud väikesed erakonnad, et "hääletage meie poolt ja viime end sisse"."

Toomla hinnangul on sel korral keeruline uut võimuliitu ette ennustada, sest Keskerakond on sel korral mängu sees. "Kui varem käis kogu heitlus selle üle, kuidas Keskerakonda välistada, siis nüüd seda probleemi ei ole."

Suured ja kardinaalsed lubadused ei jõustu

Valimislubaduste täideviimist on raske ette prognoosida, see sõltub valitsuse moodustajatest. "Kui Keskerakond ja sotsid moodustavad kahekesi liidu, siis kõige suurem muudatus on astmeline tulumaks," rääkis Toomla.

"Kui jätkab sama koosseis ehk Isamaa on ka sees, siis ilmselt maksumuudatusi ei tule," arvas Toomla. "Kui Reformierakond suudab moodustada valitsuse, siis kaotakse ära astmelisus järgnevatelt tuludelt."

Suuri muudatusi Toomla siiski ei oota: "Need, kes lubavad suuri muudatusi, näiteks EKRE, siis vaevalt, et neid hakatakse ellu viima."

 

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...