RATTASÕIDU VIDEO JA FOTOD! Kõlvart: jalgratastele kuulub tulevik

"Jalgrattad on tulevikutranspordi vahendid ja me peame olema selleks valmis," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes sõitis täna hommikul Muugalt Tallinna kesklinna jalgrattaga tööle.

Pilt: Mats Õun

RATTASÕIDU VIDEO JA FOTOD! Kõlvart: jalgratastele kuulub tulevik (3)

Meelis Piller / Video: Dmitri Povilaitis/Erik Sarapuu

"Jalgrattad on tulevikutranspordi vahendid ja me peame olema selleks valmis," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, kes sõitis täna hommikul Muugalt Tallinna kesklinna jalgrattaga tööle.

Täna on Tallinna linnavalitsuses autovaba päev, mis tähendab, et paljud linnajuhid tulevad tööle ilma autota. "Väga paljud saavad aru, et elektritransport ja jalgrattad ongi tuleviku transpordivahendid. Me peame olema selleks valmis," rääkis linnapea. 

37images

Linnapea istus täna hommikul kell veerand seitse ratta selga ja loetud minutid hiljem oligi 13 kilomeetrit läbitud.

Kõlvart tunnistab, et ta ei sõida sageli jalgrattaga. "Ma isegi pean tunnistama, et viimati sõitsin rattaga päris mitu aastat tagasi," ütles ta.

Tallinnal on jalgrattateede strateegia. Iga aastaga tuleb jalgrattateid juurde. Sealhulgas ka Reidi teel, kus linnapea küsimustele vastas, näeme me, kuidas koos magistraaliga ehitatakse kergliiklusteed.

"Samas me näeme, et meie kergliiklusteede võrgustik on katkendlik ja pole ühtset süsteemi. Vaadates tulevikku peame me kindlasti mõtlema, kuidas kergliiklusteede võrgustikku Tallinnas arendada," ütles Kõlvart.

Uuringute kohaselt umbes 46 protsenti tallinlastest kasutab ühistransporti ja 40 protsenti kasutab isiklikku transporti. Ülejäänud tulevad jala või sõidavad rattaga või muu elektritranspordi vahendiga.

"Tegelikult see on paljuski meie peades kinni, milliseid valikuid me teeme," sõnas linnapea. "Täna ma otsustasin, et sõidan rattaga, et mitte ainult kabinetis laua taga meie liiklusolukorda analüüsida, vaid et oleks ka isiklik kogemus, kuidas on Tallinnas rattaga sõita."

Linnapea sõnul peab pilt tulevikus kindlasti muutuma, inimesed hakkavad rohkem kasutama elektritransporti ja rohkem sõitma rattaga. Selleks peab olema ka linna infrastruktuur valmis.

"Mul vedas, ilm on päris tore ja võib rahulikult sõita. Aga ma kujutan ette, et kui kasutatakse jalgrattaid igapäevaselt, see alati nii mugav ei ole," ütles linnapea. "See on harjumuse küsimus, sest me teame, et teistes Euroopa riikides sõidavad inimesed jalgrattaga isegi talvel. Praegu me tegelikult veel selleks eriti valmis ei ole, see võtab aega, aga sellega tuleb alustada. Ja loomulikult ka meie –ametnikud – peame eeskuju näitama."

Tulevikuauto ei ole enam bensiini- või diiselauto, ka auto sõidab tulevikus elektrimootoriga. 

Kõlvarti sõnul ei ole rattaga sõitmine mitte ainult ökoloogiline, vaid ka tervislik.

"Meie inimeste käitumine võiks olla rohkem looduslik. See on tähtis, sest me peame aru saama, et meie ees on väga palju globaalseid probleeme, mis on seotud ökoloogiaga ja inimese tervisega," ütles Kõlvart.

Linnapea selgitas, et lahendus on eelkõige meie valikutes. "Kui me tasapisi hakkame tegema õigeid valikuid, siis on meil ka rohkem lootust tuleviku osas," sõnas Kõlvart.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...