VIDEO! Helme: koondamisi ja palgakärpeid ei tule!

"Samal ajal peame tunnistama, et ega me väga optimistlikku signaali ei saa välja anda avaliku sektori palgatõusu osas, olgu need õpetajad, tervishoid, kultuur, sotsiaalvaldkond või ka siseturvalisuse valdkond," nentis rahandusminister Martin Helme. "Aga me ei ole lõplikult seda soovi maha matnud, siin käib tõesti intensiivne töö."

Pilt: Scanpix
Video Eesti

VIDEO! Helme: koondamisi ja palgakärpeid ei tule!

Toimetaja: Sandra Lepik

"Samal ajal peame tunnistama, et ega me väga optimistlikku signaali ei saa välja anda avaliku sektori palgatõusu osas, olgu need õpetajad, tervishoid, kultuur, sotsiaalvaldkond või ka siseturvalisuse valdkond," nentis rahandusminister Martin Helme. "Aga me ei ole lõplikult seda soovi maha matnud, siin käib tõesti intensiivne töö."

"Riigieelarve peab kindlasti parimal viisil teenima Eesti rahvast ja riiki ning edendama valitsuskoalitsiooni eesmärke - peresõbralik Eesti, sidus ühiskond, tõhus valitsemine ja vaba ja kaitstud riik," rõhutas peaminister Jüri Ratas tänasel valitsuse pressikonverentsil.

"Juba selletõttu, et meil toimus ka SKP revideerimine, on eelarve pilt muutunud, mingisugused numbrid liikusid ühest aastast teise," rääkis Helme. "Kui kevadel oli öeldud, et me peame järgmisel aastal suurusjärgus 85 miljonit kokku hoidma, siis tegelikult pool sellest summast kukkus aastasse 2019," selgitas Helme, et suurusjärgus 50 miljonit on  järgmisel aastal vaja leida kokkuhoiukohta ja umbes sama suurusjärk juba sellel aastal.

"Me ei räägi mingisugustest koondamistest ja palgakärbestest, aga samal ajal peame tunnistama, et ega me väga optimistlikku signaali ei saa välja anda avaliku sektori palgatõusu osas, olgu need õpetajad, tervishoid, kultuur, sotsiaalvaldkond või ka siseturvalisuse valdkond," nentis Helme. "Aga me ei ole lõplikult seda soovi maha matnud, siin käib tõesti intensiivne töö."

"Mina näen positiivseid märke eelarveprotsessis, et me ei pea rääkima palgakärbetest," ütles omalt poolt kultuuriminister Tõnis Lukas, et praegu toimub eelarve tasakaalustamine. "Ma olen optimist, aga mitte nii, et tahaksin lubada kõigile suurt palgatõusu kultuurisfääris sellel aastal," panustas Lukas palgatõusu tulevikku.

Diislikütuse aktsiisi langetamine ei ole maha maetud

Alates suvest saadik on rahandusministeerium teinud erinevaid uurimusi ja arvutusi diislikütuse aktsiisi osas, mis on andnud väga erinevaid tulemusi. "On väga pessimistlikke arvutusi, mis ütlevad, et kui me langetaksime diisli hinna Lätiga samale tasemele, siis on eelarves miinus umbes 40 miljonit. Kõrval on mõned teised arvutused, mis ütlevad, et tegelikult on pluss 20 miljonit," ütles Helme.  

"Meil on raske öelda, kas Eesti vedajad ehk rekkad ja bussid tulevad Eesti turule tankima või tangivad välismaal – sealt tuleb see suur vahe arvutustes," lisas Helme, et praegu on käimas uuring, mis annab sellele küsimusele parema vastuse. "Eelarve läbirääkimiste käigus diislikütuse aktsiisi muutmist ei käsitle, aga see ei tähenda, et kui me õiged numbrid saame kätte, et siis me sellega valitsusse ei võiks tulla. Eeldus on, et see ei ole eelarvele mitte kuluga, vaid tuluga, või vähemalt eelarveneutraalne tegevus. Mina ei ole seda plaani maha matnud."

Täna hommikul oli Postimehes lugu sellest, kuidas kliimakomisjonile esitatud materjali tõttu ei ole enam valitsusel vabandusi mitte minna üle täielikule kliimaneutraalsusele. "Ma ütleks, et hoogu maha - kui meil on toodud lauale paber, et kliimaneutraalsuse hinnasilt on 16,7 miljardit, siis vastupidi, meile just kerkis ette müür, mille kõrgus on umbes  poolteist korda Eesti riigieelarvet," kinnitas Helme, et seda saaks teha vaid raju maksutõusuga erasektoris. "Neid  asju peab rahulikult hindama, et mida oleks realistlik teha. Seda, et meil oleks puhas, nutikas ja säästlik majandus, ei sea keegi kahtluse alla."

Rohkem sõeluuringuid vähi varajaseks avastamiseks

Ratas allkirjastab homme rahvusvahelise vähideklaratsiooni, mille eesmärgiks on oluliselt vähendada vähist tingitud enneaegseid surmasid. "Minu meelest on õige see, et meil on erinevaid sõeluuringuid ning neid tuleks teha aina rohkem," märkis Ratas, et ta soovib selles valdkonnas ambitsioonitaset ja kiirust tõsta. "See oli ka minu palve mõni nädal tagasi sotsiaalministrile, et ta tuleks oma ettepanekutega välja novembris, et kas me ei saa rohkem pakkuda inimesele erinevaid sõeluuringuid."  

 "Esimene algatus, mis Riigikogus tehti, on valitsusele ülesande tegemine eesti keele arengukava koostamiseks," tervitas Lukas seda ülesannet optimistlikult. Ta rääkis, et üheks eesti keele suureks edulooks on keelekümblusklassid. "Teine edulugu on praegu sündimas, see on Integratsiooni Sihtasutuste rüpes keelemajade avamine," selgitas Lukas, et keelemajad on läbilööki saavutamas tänu sellele, et eesti keele õpe on soovijatele tasuta.

Laadimine...Laadimine...