VIDEO JA FOTOD! Linnateatri uus tootmiskompleks sisaldab hiiglaslikku külmikut ja võimaldab avada uue väikese saali

Tootmiskompleksi avamise päev ei ole tema kinnitusel samuti juhuslik - just 11. novembril 26 aastat tagasi nimetati Noorsooteatri ümber Tallinna Linnateatriks.

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO JA FOTOD! Linnateatri uus tootmiskompleks sisaldab hiiglaslikku külmikut ja võimaldab avada uue väikese saali

Erki Varma / Video: Dmitri Povilaitis

"Hoone, mida me täna avame, on teatrile ülioluline," kinnitas Tallinna linnateatri direktor Raivo Põldmaa teatri tootmiskompleksi avamisel. "Siia kolivad üliväikestest keldriruumidest linnateatri puidutöökoda, butafooria töökoda, me saame lõpuks endale kostüümilaod. Siiani oleme hoidnud kostüüme Laia tänava trepialustes ja kõikvõimalikes urgastes."

Linnateatri tootmiskompleks avati kolmapäeval Lasnamäel Suur-Sõjamäe tänaval, kus Põldmaa sõnul asus varem pea 40 aastat teatri kasutuses olnud kütmata kaarhall. "See oli kütteta ja seal hoiti kuni eelmise aastani linnateatri väga olulist vara - meie kostüüme, mis läksid hallitama, meie jalanõusid, mis tuli ära visata, dekoratsioone."

Eelmise aasta suvel algas krundil aga ehitus ning nüüd asub seal moodne teatri "tagatuba", kus kolmel korrusel ruumi ligi 3700 ruutmeetri jagu. "Ühesõnaga me saame sellise tootmisbaasi, mis on iga teatri töökorralduse oluline osa," rõõmustas Põldmaa.

Ajalooline asukoht ja head naabrid

Ajalooline asukoht võib esmapilgul asuda küll linnasüdamest kaugel, kuid Põldmaa kinnitusel on selle üheks eeliseks Rahvusooper Estonia ladude ning Draamateatri tootmiskompleksi naabrus. "Meie lähem naaber on siin Estonia teater. Meie taga on kohe Draamateater, nii et tegelikult oleme külgepidi koos. Me oleme ka arendamas omavahel koostööd, näiteks ei ole mõtet mõnd väga kallist töövahendit dubleerida, nii et me saame sind omavahel ka neid tootmistsükleid koordineerida," rääkis ta.

Tootmiskompleksi avamise päev ei ole tema kinnitusel samuti juhuslik - just 11. novembril 26 aastat tagasi nimetati Noorsooteatri ümber Tallinna Linnateatriks.

Linnateatri haldusjuht Rain Raabel selgitas, et uue hoonega on teater saanud endale juurde sellise tootmiskompleksi, mis võimaldab uusi lavastusi kavandist kuni lõpptulemuseni ühes kohas valmistada ning hiljem dekoratsioone ja kostüüme ka hooldada ja ladustada.

"Üks huvitav asi, mis meil siin on ja mida ei ole ühelgi teisel teatril, on külmkamber," rääkis Raabel. Tegemist on väiksema toa mõõtu ruumiga, kus temperatuur langeb 33 miinuskraadini. Vajalik on see Raabeli sõnul kostüümide ja ka mööbli hooldamiseks, et enne pikemat ladustamist neid mõned päevad kõikvõimalike parasiitide hävitamiseks sügavkülmas hoida. "Teised teatrid kadestavad meid selle pärast. Mujal lahendatakse seda probleemi tavaliste sügavkülmikute ja külmaboksidega," teadis ta.

Uues tootmiskompleksis hakkab lisaks ladudele ning maali- ja puidutöökojale asuma ka metallitöökoda, mida teatril samuti varem ei olnud. "Kuna on tegemist suurte avarate ruumidega, on võimalik teha dekoratsioone mõistliku konstruktsiooniga. Siiani tegime seal Laial tänaval väikestes madalates keldrites, kus me pidime neid tegema selliste kuubikutena, et nad ustest ja treppidest läbi mahuksid," selgitas Raabel.

Lisaks töökodadele ja ladudele asuvad uues hoones ka nõupidamiste ruumid ja üks väiksem saal, kuhu mahub lava korraga üles panema, et seda tervikuna vaadata. Uute ruumide arvelt vabaneb üksjagu pinda ka teatri Laial tänaval asuvas kompleksis. "Sinna saame teha ka ühe sellise pisikese eksperimentaalsaalikese vabaneva pinna arvelt," nentis Raabel.

Tegemist esimese etapiga linnateatri uuendamisel

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on lao- ja tootmishoone osaks Linnateatri terviklikust arendusprojektist, mis jätkub ka lähiaastatel. "Suur osa on veel ees, aga mul on hea meel tõdeda, et järgmisel aastal on selleks eelarves juba ette nähtud üle viie miljoni euro."

Belobrovtsevi sõnul on juba tuleva aasta jaanuaris plaanis alustada teatrimaja ehitustöödega Laial tänaval. "Lõpuks soovime välja ehitada kogu linnateatri kvartali koos Põrgulava laiendusega.“

Ehitustööde ajaks on Linnateater kolinud oma etendused Salme kultuurikeskusesse. „Loodan väga, et linnateatri publik on valmis hea eesmärgiga kaasa tulema ning külastama etendusi sama innukalt ka ehitusaegses asukohas Kalamajas.“

Belobrovtsev avaldas lootust, et kui suur uuendamine on lõppenud, siis saab linnateater veel paremaks ja veel konkurentsivõimelisemaks kui seni. "Kuigi meie arvates on tegemist nagunii Eesti kõige parema teatriga."

Uues lao- ja tootmiskompleksis on teatrile vajalikud tööruumid, nagu kostüümide, rekvisiitide, dekoratsioonide, mööbli ja valmistoodangu ladu, metalli- ja puidutöökoda, dekoratsioonide monteerimise ruum, värviruum ja maalisaal ning butafoori töötuba. Samuti garaažid, pesuköök kostüümide hooldamiseks ja tehnilised ruumid. Silmas on peetud, et liikumine ja transport oleks võimalikult sujuv ja loogiline.

Hoone projekteeris Novarc Group AS, arhitektiks Katrin Kõlu. Tootmiskompleksi ehitas Nordecon AS kontserni kuuluv Eston Ehitus AS, ehitustöödega alustati 2019. aasta juulis. Projekti kogumaksumuseks kujunes 3,9 miljonit eurot.

Laadimine...Laadimine...