VIDEO! Kapten Vassili Vaga ja tšeljuskinlaste päästmine

Selle hooaja esimeseks esinejaks on ajaloouurija Sergei Tambi, kes teeb ettekande "Kapten Vassili Vaga ja tšeljuskinlaste päästmine".

Pilt: Fotol Sergei Tambi
Ajalugu Video

VIDEO! Kapten Vassili Vaga ja tšeljuskinlaste päästmine

Toimetaja: Sandra Lepik / Video: Dmitri Povilaitis

Kapten Vassili Vaga lapsepõlv möödus Piiri külas Muhu saarel. 1904. aastal asus tema pere elama Kaug-Itta, eestlaste Liivi külla. 1931. aastal kapteniks saanud mees pälvis suurema tuntuse seoses tšeljuskinlaste päästmisega. Aurulaeva Tšeljuskin ülesanne oli läbida Põhja-Jäämeri suvisel navigatsiooniperioodil.

Polaarklubi alustas taas Lennusadamas toimuvate avalike polaarfoorumitega ning seekord on teemaks Arktika.

Selle hooaja esimeseks esinejaks on ajaloouurija Sergei Tambi, kes teeb ettekande "Kapten Vassili Vaga ja tšeljuskinlaste päästmine".

Eelmisel sajandil on mitu eesti polaarkaptenit saanud tuntuks seoses suurte päästeoperatsioonidega. Varasemalt on tutvustatud kaptenit Karl Jõgi, kes jäämurdjal Krassin päästis Nobile ekspeditsiooni.

Sel korral tutvustatakse kapten Vassili Vaga (1899-1986), kelle lapsepõlv möödus Piiri külas Muhu saarel. 1904. aastal asus tema pere elama Kaug-Itta, eestlaste Liivi külla. 1931. aastal kapteniks saanud mees pälvis suurema tuntuse seoses tšeljuskinlaste päästmisega. Aurulaeva Tšeljuskin ülesanne oli läbida Põhja-Jäämeri suvisel navigatsiooniperioodil.

Teele asuti Leningradist, kuid Beringi väinas suruti laev jääpankade vahele, ta hakkas triivima Tšuktši merre ja uppus 13.02.1934. Jääpangale laagrisse pääses 112 inimest, keda hakati hiljem kutsuma tšeljuskinlasteks. Kapten Vaga osales päästeoperatsioonis kauba- ja reisilaeval Smolensk, millega võeti kaasa nii lennukid kui koerarakendid. 9.06.1934 jõuti päästetutega Vladivastokki ning kaptenit autasustati selle eest hiljem Punatähe ordeniga. Põneva saatusega kapten veetis vanaduspõlve poja juures Tallinnas ning on maetud Metsakalmistule. 

Ajaloouurija Sergei Tambi on vene allikmaterjalide hulgast leidnud mitmekesist  lisainfot, mida ta nüüd polaarfoorumil tutvustab. Modereerib Polaarklubi sekretär-tegevjuht Katrin Savomägi.

Sissepääs on vaba. Muuseumit saab külastada enne polaarfoorumit, ostes pääsme.

Laadimine...Laadimine...