VIDEO! Kõlvart: maskid peaksid olema kohustuslikud ka väliüritustel

"Me teame, et välitingimustes on nakatumise risk kordades väiksem. Aga see risk on ikkagi olemas," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Seepärast leian, et väliüritusel maski kandmine võiks olla kohustuslik."

Pilt: Rene Suurkaev

VIDEO! Kõlvart: maskid peaksid olema kohustuslikud ka väliüritustel (3)

Erki Varma

"Me teame, et välitingimustes on nakatumise risk kordades väiksem. Aga see risk on ikkagi olemas," ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. "Seepärast leian, et väliüritusel maski kandmine võiks olla kohustuslik."

 

Kõlvarti sõnul sõltub koroonaviiruse edasisel levikul väga palju meie endi käitumisest. "Me ise peaksime tegema õigeid valikuid. Ja üks nendest on maski kandmine. Maski oleks vaja kanda ka väliüritustel," ütles Kõlvart.

Sellist kohustust ei ole valitsus veel kehtestanud, kuid Kõlvarti sõnul ei pea valitsuse otsust ootama, et üksteist kaitsta. "Samas ma arvan, et selline otsus võiks tulla, et väliüritustel maski kandmine peaks olema kohustuslik."

Linnapea kiitis ka valitsuse kolmapäevast otsust sulgeda järgmisest nädalast kõik koolid, selle asemel, et need distantsõppele suunata. "Me toetame sellist lähenemist. Ma olen kindel, et nädal enne vaheaja algust rakendada distantsõpet ei oleks olnud mõistlik," rääkis Kõlvart, kelle sõnul on nii õpilased kui õpetajad hübriidõppest juba väsinud.

"Loomulikult tekib küsimus, mida oodata peale koolivaheaja lõppu," nentis Kõlvart. "Seetõttu ongi mul on hea meel, et praeguses olukorras on linnasüsteemiga liitunud kaks inimest, kellel on vajalik kompetents."

Eelmisel nädalal alustas Lääne-Tallinna keskhaigla juhina doktor Arkadi Popov. Uue inimesena alustab linnavalitsuses koroonaviiruse epidemioloogiliste ennetusmeetmete väljatöötamise ja nende rakendamise koordinaatorina tööd endine Terviseameti põhja regiooni juht Ester Öpik.

Plaaniline ravi haiglates on piiratud

Popovi sõnul on täna koroonaga haiglates ravil 264 patsienti. "Voodikohtade täituvus ei ole meil täna väga kriitiline, me tuleme sellega toime siin Põhja regioonis," kinnitas ta ja lisas, et koostöö erinevate haiglate ja regioonide vahel toimib hästi ning vajadusel on võimalik patsiente ka haiglate vahel liigutada.

Ta tõstis esile olukorda Lääne-Tallinna Keskhaiglas, kus voodihõive püsib 80 ja 90 protsendi vahel juba rohkem kui nädala jooksul. "Seal me peame patsiente ümber jaotama teiste haiglate vahel ning koostöö erinevate haiglate vahel sujub hästi. Nii ongi mõni Tallinna patsient saadetud ka Pärnu ja Rakvere haiglasse," ütles Popov.

Plaaniline ravi on aga Popovi kinnitusel juba täna paljudes haiglates piiratud - mõnes rohkem, mõnes vähem.

"Seoses sellega on minu järjekordne palve. Ma pöördun meie inimeste poole, et nad käituksid vastutustundlikult ning ennast ja teisi säästvalt. Sellest sõltub, kas me saame plaanilist ravi säilitada või mitte," selgitas Popov.

Kui nakkuskordaja ei hakka langema ja kui inimeste käitumismallid ei muutu, võivad Popovi sõnul haiglad olla kahe-kolme nädala pärast ülekoormatud. "Kahe-kolme nädala pärast võime näha juba kuni 700 nakkusohtlikku patsienti haiglaravil. Ja siis me räägime juba sellest, et plaaniline ravi kahjuks ei toimu enam ja me oleme sügavas tervishoiusüsteemi kriisis."

Ohtlik aeg on pärast koolivaheaja lõppu

Ester Öpik kinnitas samuti, et palju sõltub inimestest endist. "Mina olen tulnud siia selleks, et nendel teemadel, mis on seotud inimeste enda tervise hoidmisega olla abiks linnasüsteemis," selgitas ta.

Suurt ja olulist tööpõldu nägi ta endal just hardusvaldkonnas. "Näen võimalust olla parimal viisil toeks meie koolidele ja koolijuhtidele, sest koolijuhtidest paljuski sõltub see, kuidas koolid saavad töötada ja toimida."

Öpiku sõnul saab varasemate koolivaheaegade põhjal prognoosida, et pärast vaheaja lõppu nakatumine koroonaviirusesse kasvab. "Kui me täna vaatame nüüd eeloleva koolivaheaja suunas, siis oleks väga rumal jätta kasutamata neid kogemusi ja teadmisi, mis meil täna on," rääkis ta ja soovitas pühade ajal ära jätta välisreisid ning suured pidustused.

"Kas me oleme läbi mõelnud oma tegevused, kas me oleme läbi mõelnud pühade kokkusaamised, et nad tõesti saaksid toimida ainult väga kitsas pereringis, nende inimestega, kellega me niikuinii igapäevaselt koos oleme," küsis ta.

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...