VIDEO! Koroonaviirusesse nakatumine kasvab, ööpäevaga lisandus 125 koroonapositiivset

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma soovitas kõigil inimestel ka kergemate sümptomite korral kindlasti arsti poole pöörduda.

Pilt: Mats Õun

VIDEO! Koroonaviirusesse nakatumine kasvab, ööpäevaga lisandus 125 koroonapositiivset

Erki Varma / Video: Dmitri Povilaitis

"Me oleme küll nakatumismääraga ühed madalamad, kuid siiski on see number nüüd kasvanud. Nagu ma ütlesin, et kui me eelmisel nädalal saime rõõmustada langustrendi üle, siis täna oleme kasvutrendis," ütles terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma.

Ööpäevaga lisandus tema sõnul 125 positiivset koroonatesti, neist enam kui 30 on seotud koldega Raplamaa hooldekeskuses. "Hetkel tegeleme detailide täpsustamisega, kuid teame, et nakatunuid on nii hooldekodu töötajate kui elanike seas," ütles Härma.

Rapla hooldekeskus kehtestas 22. oktoobril klientide ja töötajate tervise kaitseks ning viiruse leviku tõkestamiseks külastuskeelu. Tervele hooldekeskusele tehti laustestimine 26. oktoobril.

"Võrreldes ülemöödunud nädalaga lisandus meile peaaegu seitsekümmend protsenti rohkem uusi juhte eelmisel nädalal. See on üpris suur kasv," muretses Härma. "Kui varasemalt mõjutas meid peamiselt Ida-Viru kasvutrend, siis täna me näeme, et Ida-Viru on selges languses, nakkusahelad on seal selgelt välja joonistunud ja hetkel vaatame peamiselt kasvavat Harjumaa trendi."

Rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusesse nakatumine tuvastati 48 inimesel. Raplamaale lisandus 29 ja Ida-Virumaale 19. Pärnumaale lisandus seitse, Jõgevamaale viis ja Tartumaale viis. Läänemaale, Saaremaale, Valgamaale, Viljandimaale ja Võrumaale lisandus üks uus juhtum. Seitsmel positiivse testi tulemuse saanul puudus rahvastikuregistris märgitud elukoht. Reeglina on sellisel juhul tegemist välismaalastega.

41 uut nakatunut Tallinnas

Harjumaa juhtumitest 41 laekusid Tallinna.  Viie Harjumaa juhtumi puhul on tegemist varasema nakatunu lähikontaktsetega. Üks Harjumaa juhtum on sisse toodud Rootsist. Ülejäänud juhtumite asjaolud on selgitamisel. Põhja regionaalosakonna jälgimisel on üle 2 100 inimese, kellest 413 on haigestunud. 

Kokku saab põhja regionaalosakonna tööpiirkonnas eristada 11 kollet: esimese töökoha koldega on seotud 42, teise töökoha koldega kaheksa ning kolmandas töökoha koldes on kaheksa haigestunut. Perekonna koldes on viis inimesest. Esimeses kooli koldes on kuus ja teises kooli koldes on viis haigestunut. Neljandas töökoha koldes on 10 nakatunut ning viiendas töökoha koldes kokku kuus inimest. Peokoldes on 17 inimest. Kuuendas töökoha koldes on viis haigestunut. Hooldekeskuse koldes on 32 inimest.

Ida-Virumaa uutest juhtudest viis on seotud nakatumisega kinnipidamisasutuses, kuuel juhul nakatuti pere või tuttavate kaudu, neljal juhul saadi nakkus läbi töökontakti, ühel juhul nakatuti lasetaias, ühel juhul koolis, üks juhtum toodi sisse Venemaalt ja ühe juhtumi asjaolud on selgitamisel. Ida regiooni tööpiirkonnas on 11 aktiivset kollet: Kohtla-Järve kooli koldega on seotud 11 ja Ida-Virumaa pereliikmete ja tuttavate koldega kaheksa inimest. Jõhvi kooli koldega on seotud üheksa ja Jõhvi hooldekeskuse koldega 21 haigestunut. Sillamäe esimese kooli koldega on seotud 36 ja teise kooli koldega üheksa inimest. Meelelahutusasutuse koldega on kokku seotud 10 haigusjuhtu. Narva töökoldes on seitse inimest ja lasetaia koldes kuus. Narva-Jõesuu töökoha koldes on üheksa inimest. Vangla koldes on viis inimest.

Ida regionaalosakonna jälgimisel on ligi 700 inimest, kellest haigestunud on 132.

Jõgevamaale lisandunud kolme juhtumi puhul on tegemist varasemate nakatunute lähikontaktsetega, ühel juhul on nakatumise asjaolud selgitamisel ning üks juhtum on üle antud põhja regionaalosakonnale, sest inimene elab tegelikult Harjumaal. Valgamaale ja Võrumaale laekunud juhtumite asjaolud on veel selgitamisel. Viljandimaa juhtum on seotud nakatumisega läbi töökontakti. Tartumaale lisandunud juhtumite puhul on haigus kahel juhul sisse toodud Venemaalt, kahel juhul on nakatumise asjaolud veel selgitamisel ning üks juhtum on üle antud põhja regionaalosakonnale, sest inimene elab tegelikult Harjumaal. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on üle 300 inimese, kellest 47 on haigestunud. Lõuna regionaalosakonna jälgimisel on üks aktiivne kolle, milleks on 20 inimesega Jõgevamaa töökoha kolle.

Pärnumaa uute juhtumite puhul oli kolmel korral haigus sisse toodud Ukrainast ja ühel korral Prantsusmaalt, kahel korral nakatuti läbi tuttavate ja perekontakti ning ühel juhul saadi nakkus läbi töökontakti. Rahvastikuregistri järgi Saaremaale ja Läänemaale tulnud juhtumid on üle antud põhja regionaalosakonnale, sest nakatunud elavad Harjumaal. Lääne regionaalosakonna jälgimisel on üle 180 inimese, kellest 38 on haigestunud.

Kokku analüüsiti viimase ööpäeva jooksul Eestis 1 987 haigust COVID-19 põhjustava SARS-CoV-2 viiruse esmast testi.

Paljudel nakatunutel on kerged sümptomid

Härma sõnul muudab terviseametit murelikuks positiivsete testide osakaalu tõus. "Meil ei ole veel olukord halb, aga kui meil testide arv langeb ja positiivsete testide osakaal tõuseb, siis on risk viiruse varjatud levikuks," selgitas Härma ja soovitas kõigil inimestel ka kergemate sümptomite korral kindlasti arsti poole pöörduda. Seda eriti seetõttu, et ligi veerand nakatunutest on Härma sõnul asümptomaatilised. "Tasub mõelda, et kui te kahtlustate kontakti, siis järgige ka väikeseid sümptomeid - peavalu ja kurguvalu."

Eestis tõusis nakatumiskordaja 45,8 peale 100 000 elaniku kohta. Kuna nakatumine kasvab jõudsalt nii Balti riikides kui Põhjamaades, on Eesti jätkuvalt suhteliselt väiksema nakatumisega riik siin piirkonnas.

Härma sõnul ei ole loota, et olukord lähiajal paraneks. "Seame ennast valmis, sest suvi on läbi ja saabumas on viiruste hooaeg."

Härma sõnul domineerisid nakatumispaikades töökohad ja välismaalt tulnud ning enamus nakatunuid on tööealised. "Praegu joonistuvad meile eelkõige välja, et üle poole on seotud töökohtadega ja seejärel koolide kolded," ütles Härma.

"Parim, mis me teha saame, on olla ettevaatlikud, hoida distantsi, rääkida ka oma kolleegidele tööl, kui nad tulevad kergete haigussümptomitega tööle, et nad siis koju läheksid," soovitas ta.

Koroonareeglid kehtivad ka puhkepauside ajal

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja Meeli Miidla-Vanatalu sõnul tehti eelmisel nädalal 58 kontrollkäiku töökohtadesse, et kontrollida koroonareeglitest kinni pidamist. 22 juhul märkasid inspektorid probleeme. Tema sõnul on tihti probleemiks, et reegleid järgitakse vaid tööajal, kuid kui minnakse suitsu- või kohvipausile, siis kiputakse need unustama.

"Peamine mure on see, et kui tööandja nii-öelda teeb kõik endast olenevat töökeskkonna vaates, siis kui töötaja väljub töösituatsioonist ja läheb puhkepausile, siis millegipärast unustatakse kõik need kaitsemeetmed ära," muretses Miidla-Vanatalu.

Tema sõnul arvavad tööandjad sageli, et neil ei ole õigust töötajat puhkepausi ajal mõjutada või reguleerida tema käitumist, kuid see ei vasta tõele. "Tööinspektsiooni suur sõnum on see, et tööandja saab väga palju töökeskkonnas ära teha, sealhulgas tal on õigus ja võimalus kehtestada reeglid ka puhkepauside ajaks," kinnitas Miidla-Vanatalu.

Lisaks on tema hinnangul väga oluline, et tööandja soovitaks töötajal haigusnähtude korral koju jääda. "Tööandja saaks julgustada, et töötaja ei hakkaks varjama oma haigussümptomeid."

Haiglaravil vajab 32 inimest

28. oktoobri hommikuse seisuga viibib haiglas 32 COVID-19 patsienti, juhitaval hingamisel on üks patsient. Koju saadeti viis inimest. Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati kaks. Koju saadeti kaks inimest (üks koju saatmine registreeriti tagantjärgi). Uusi COVID-19 haigusjuhtumeid avati seitse.

Tänaseks on haiglates lõpetatud 543 COVID-19 haigusjuhtumit 529 inimesega.

28. oktoobri seisuga on tervenenud 3 626 inimest. Neist 2 660 inimese (73,4%) haigusjuhtum on lõpetatud, 966 inimese puhul (26,6%) on positiivsest testist möödunud rohkem kui 28 päeva ja inimene ei viibi haiglaravil ehk ootab tervenemise kinnitamist.

Eestis on kokku tehtud üle 256 000 esmase testi, nendest 4 590 ehk 1,78 protsenti on olnud SARS-CoV-2 viiruse suhtes positiivsed.

Laadimine...Laadimine...