VIDEO! REPS: Laste kooli naasmine sõltub meie endi käitumisest

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles, et kui eriolukord kestab, tuleb eksamid lükata edasi suvesse või ära jätta.

Pilt: Mats Õun
Tervis Haridus

VIDEO! REPS: Laste kooli naasmine sõltub meie endi käitumisest (1)

Oliver Õunmaa

"Me ei saa objektiivseid hindeid panna võrreldes eelmiste aastatega, sest õppimismeetod on teine," selgitas tänasel pressikonverentsil haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et eriolukorra tõttu on kavas vaheklassides eksameid ja tasemetööd ära jätta.

 

Reps ütles, et distantsõppe on kestnud veidi üle nädala ning on saabunud hulgaliselt tagasisidet, kuidas lastel ja noortel läinud on. "Vanemad ja õpetajad on olnud hästi aktiivsed tagasisdet andma," märkis Reps. "Olukord on olnud pingeline. Samas lapsed õpivad südamest, esimene nädal ehk oli neilegi liiga intensiivne. Olime esimeste riikide seas, kes laste koduõppele saatmise otsuse tegi. Rootsi alles mõtleb sellele ja erinevatel teistest riikidest meil tõesti e-õpe toimub. Meil pole plaanis õpilastelt suvevaheaega ära võtta, õpe distantsilt toimib."

Mai selgitab kõik

Repsi sõnul ei saabu nädala lõpuks paraku olukorda, et võiks lapsed kooli tagasi saata. "Mis edasi saab, selgub pärast kevadist koolivaheaega, mis on tavaliselt aprilli lõpus," selgitas Reps.

Eriolukorras vaheklassides eksameid ja tasemetöid ei toimu. "Me ei saa objektiivseid hindeid panna võrreldes eelmiste aastatega, sest õppimismeetod on teine," selgitas Reps.

Lõpuklasside eksamid sõltuvad praegu, kas õpilastel on taas võimalik rohkem kui kahe-kolmekesi koos olla, ehk kas piirangud annavad tulemust. "Kui neljandast maist saab taas koolidesse kokku tulla, jõuab ka eksameid korraldada," ütles Reps. "See selgub meist kõigist, kas peame praegu piirangutest kinni. Vanematele on palve, et hoidke kontaktid pereringis. Korraga võiks olla koos 2-3 inimest maksimaalselt. Ka õues liikuda on hea, aga tehke sedea pereringis või üksi." 

Gümnaasiumite katsed ka kaugteel

Eksamite jaoks on vaja Repsi sõnul kuus kuud koos pausidega. "Peab jääma vähemalt kahenädalane periood, kus saab teha proovieksameid ja eksamiteks valmistuda," rääkis minister. "Eksamid koolilõpetajatele peavad siis algama mai lõpus ja juunis, kui see vähegi võimalik."

Kui eriolukord kestab, tuleb eksamid lükata edasi suvesse või ära jätta. "Aga seda saab otsustada aprilli teises pooles. Oleme algatanud seadusemuudatuse, et jooksvalt vastavalt olukorrale reageerida," märkis Reps.

Kõrgkoolidel on juuni lõpus ja juulis tavapärased sisseastumiskatsete ajad ja nad on nendeks valmis. "Aga kui maiks normaalne rütm ei taastu, peame välja mõtlema, mida teha," märkis Reps. "Gümnaasiumite sisseastumiskatseid on valmis tegema koolid mai teises pooles. Gümnaasiumid valmistavad ette ka distantseksameid, ja –vestlusi, kui eriolukord peaks ka pärast maid jätkuma."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...