VIDEO! ÜLEVAADE KOROONAVIIRUSE HETKESEISUST! Välisminister: eestlaste pendelränne lõppeb pühapäevast 00.00

"Pendelrände õigus jääb alles väga kitsale isikute grupile, kes peavad piiril selgitama reisimise vältimatuse vajadust," ütles välisminister Urmas Reinsalu tänasel pressikonverentsil. "See tähendab seda, seda, et kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad eestlased peaksid tänase ja homse päeva jooksul otsustama, kas minna Soome ja püsida seal töötades kuni reeglite muutumiseni, või jääda Eestisse."

Pilt: Mats Õun

VIDEO! ÜLEVAADE KOROONAVIIRUSE HETKESEISUST! Välisminister: eestlaste pendelränne lõppeb pühapäevast 00.00 (2)

Õnne Puhk / Video: Dmitri Povilaitis

"Pendelrände õigus jääb alles väga kitsale isikute grupile, kes peavad piiril selgitama reisimise vältimatuse vajadust," ütles välisminister Urmas Reinsalu tänasel pressikonverentsil. "See tähendab seda, seda, et kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad eestlased peaksid tänase ja homse päeva jooksul otsustama, kas minna Soome ja püsida seal töötades kuni reeglite muutumiseni, või jääda Eestisse."

38images

Urmas Reinsalu ütles, et hea uudis on see, et transport Poola-Saksa piiril on hakanud kiiremini liikuma.

"Aga negatiivne uudis on see, et Soome töötas välja rangemad reeglid – nimelt tühistab ta oma varasema otsuse pendelrändest," informeeris Reinsalu.

"Uus reegel on see, et inimesed pendelrändes Soomes töötada ei või ja see otsus jõustub 00.00 pühapäeva, 22. märtsi öösel," ütles ta.

Reinsalu ütles, et Soome ja Eesti vahel käisid läbirääkimised peaministrite ja ministrite tasandil, aga Soome riik jääb pendelrände osas oma otsuse juurde.

See tähendab seda, seda, et kõik Soomes töötavad, aga Eestis elavad eestlased peaksid tänase ja homse päeva jooksul otsustama, kas minna Soome ja püsida seal töötades kuni reeglite muutumiseni, või jääda Eestisse.

Täpsustatud info kohaselt saavad alates pühapäevast  Soome siseneda vaid Soomes elamisõiguse registreerinud inimesed. Soomes kehtib üldine nõue, et välismaalt Soome naastes tuleb olla 14 päeva karantiinis, millest peavad inimesed ise kinni pidama.

Soomes elav Euroopa Liidu kodanik on isik, kes on registreerinud oma elamisõiguse migratsiooniametis ja saanud Euroopa Liidu elamisõiguse registreerimise tõendi. Juhul kui inimesel on selle kehtivus osas kahtlusi, tuleb tal võtta ühendust Soome migratsiooniametiga.

Soome ametivõimude uus korraldus mõjutab hinnanguliselt 20 000 Eestis püsivalt elavat, aga Soomes töötavat eestlast.

Pendelrände õigus jääb alles kitsale grupile

Reinsalu rõhutas, et pendelrände õigus jääb alles väga kitsale isikute grupile, kes peavad piiril selgitama vältimatuse vajadust.

Nende isikute hulka kuuluvad tervishoiu- ja päästetöötajad; hooldajad, kelle patsient elab Soomes, diplomaadid, tungivatel perekondlikel põhjustel reisijad, oluliste hooldustööde tegijad viivitamatu tegutsemise vajadusel, selgitas ta.

Kitsa grupi täpse kataloogi leiab lähiajal välisministeeriumi kodulehelt. "Piirangute protseduure alles töötatakse välja, me edastame info, mille saame reaalajas ja see võib muutuda," rõhutas ta.

Reinsalu kutsus ka üles reisil olevaid inimesi leida võimalusi tagasi reisimiseks, sest võimaluste aken on ahenemas.

Ta ütles, et Põhjamaade, Saksamaa ja Prantsusmaaga on käimas arutelud, et saavutada kahepoolsed kokkulepped oma kodanike tagasitoomisel. 

Öpik: olukord on praegu stabiilne, aga rangeid nõudeid tuleb endiselt järgida

Ester Öpik terviseametist ütles, et värskete andmete järgi on Eesti laborid tuvastanud 16 uut koroona juhtumit – kokku on Eestis diagnoositud ja laboris kinnitatud tänase seisuga 283 juhtumit. Tehakse 200–300 testi päevas.

"Kokku on võetud 2504 analüüsi – selle arvuga on Eesti maailma juhtivate riikide hulgas," ütles ta, lisades, et olukord on olnud üsna stabiilne juba 7 päeva.

"Me ei tohi kaotada valvsust ja peame rangelt järgima koroonaga seoses kehtestatud nõudeid – olla kodus ja piirata sotsiaalseid kontakte, vähemtähtis ei ole ka hügieen, eriti käte hügieen," rõhutas Öpik.

Ta informeeris, et eileõhtuse seisuga on 10 inimest haiglaravil, aga neist keegi ei viibi intensiivis ja kaks inimest on juba ka koju pääsenud.

Inimeste tavaravi jätkub!

Öpik ütles küsimustele vastates, et loomulikult jätkub ka inimeste tavaravi.

"Tavapärane inimeste diagnoosimine ja ravi väljaspool COVID-19 viirust peab jätkuma – perearst on esimene kontakt: nad ravivad ka oma tavapatsiente kaebuste ja haiguse ägenemise staadiumi järgi," ütles Öpik.

"Kuna kõiki riigi kodanikke ei jõuta ära testida, tuleb teha sihistatud valikuid – viirus on eakatele ohtlikum, seda on näidanud maailma riikide statistika ja see joonistub välja ka Eesti pildi pealt," ütles ta.

Kaks kriitilist ressurssi: kaitsevahendid + tervishoiutöötaja

"Terviseamet on lähtudes WHO soovitustest seisukohal, et testimist me jätkame – fokusseeritult ja perearsti saatekirja alusel, st sihistatud patsientide ringkonna testimist," ütles ta. Otsuse testimiseks teeb tervishoiutöötaja.

"Üks asi on testimisele kuluv ressurss, teine asi on kaitsevahendid pluss tervishoiutöötaja – need on kaks kriitilist ressurssi, millele tähelepanu pööramine testimise funktsionaalsusel on äärmiselt oluline," selgitas ta veel kord, miks laustestimist ei tehta.

"Palju on räägitud ka maskidest – mask on haigele inimesele, et mitte teisi nakatada," ütles ta. Lisades, et ka koroonaviiruse puhul ei ole ebaravi asjakohane. "Ravimise juhised tulevad terviseameti töötajalt!" rõhutas Öpik.

Lukas: riik kompenseerib osaliselt kultuuriasutuste kulusid

Kultuuriminister Tõnis Lukas ütles, et kultuurielu tuleb hoida käigus olukorras, kus kultuuri tarbimise viisid on muutunud. "Kunagi läheb kriis üle ja selleks tuleb hoida kultuuriasutuste töötajaid," ütles ta.

"Valitsus on käivitanud 2 miljardi paketi ja riik kompenseerib ka eriolukorra tõttu ärajäänud kultuurisündmuste kulusid ja teatud ulatuses saamata jäänud tulu riigiga seotud kultuuriasutustele."

Lukas ütles, et ära pole unustatud ka FIE-sid. "FIE-de avansilise sotsiaalmaksu ärajätmine on oluline – nii, et ka FIE-dest loovinimesed ei pea muretsema, haigekassa säilib ka siis, kui nad 1. kvartali makset ei tee," sõnas ta.

Kultuurielu on koondunud digiplatvormile

"Tere tulemast e-Eestisse! Me oleme selles suhtes natuke paremas olukorras, et kultuuriministeerium oli kuulutanud selle aasta digiaastaks ja selleks ettevalmistused on käinud pikka aega," ütles ta.

Lukas ütles, et kultuuriministeeriumi leheküljelt saab pidevalt uuenenud infot digiteel toimuvast ning kultuurist saab osa ka koduseinte vahel. "Kultuuriministeeriumi veebilehelt saab jooksvalt vaadata nii muuseumide kogusid kui ka materjale, mida asutused on üles pannud."

"Ka e-raamatute laenutamise võimalused on tõusnud – ELLU ehk e-raamatute laenutusest laenutas eile ligi 1900 laenutajat ja tehti 3000 laenutust juba esimese ööpäevaga," ütles Lukas.

Lukas kutsus üles sisujagamise platvorme – Elisat ja Teliat – jagama praeguses olukorras oma sisu tasuta.

Majanduse ja maksumeetmed toetavad ettevõtteid

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi ütles, et seoses valitsuse 2 mld euro suuruse paketiga valmistavad kõik organisatsioonid ette uute teenuste turuletoomist, mis peaksid käivituma uue nädala esimesel poolel.

"Eesmärk on suurendada turunduses likviidsust – et ettevõtetel oleks vahendeid teha oma arveldusi," selgitas Lubi. "Kredexi meetmed on juba lahti ja neid saab kasutada," ütles ta. "Neil ettevõtetel, kellel on vaja käibevahendeid, tuleb pöörduda oma kodupanka – kõik toimub koostöös pankadega."

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro ütles, et kui ettevõtetel pole võimalik õigeaegselt makse tasuda, siis märtsi ja aprilli eest intressi ei arvestata. "See käib nii uute kui ka vanade võlgade kohta," ütles ta.

Maksude kohta saab täpsemalt lugeda Maksu- ja Tolliameti leheküljelt!

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...