VIDEO! LUKSEMBURGI MINISTER: Tasuta transport on elanikele sama oluline kui puhas vesi

"Linn peab kuuluma inimestele, mitte autodele," lausus Luksemburgi transpordiminister Francois Bausch tasuta ühistranspordiga linnade kohtumisel Brüsselis. "Autosid lihtsalt tolereeritakse linnas, ei enamat. 21. sajandil pead sa valima ja olema valmis kombineerima erinevaid liikumisviise ja transpordivahendeid. Selleks peab autodelt ruumi vähemaks võtma."

Pilt: Meelis Piller

VIDEO! LUKSEMBURGI MINISTER: Tasuta transport on elanikele sama oluline kui puhas vesi

Oliver Õunmaa / Video: Meelis Piller/Dmitri Povilaitis

"Linn peab kuuluma inimestele, mitte autodele," lausus Luksemburgi transpordiminister Francois Bausch tasuta ühistranspordiga linnade kohtumisel Brüsselis. "Autosid lihtsalt tolereeritakse linnas, ei enamat. 21. sajandil pead sa valima ja olema valmis kombineerima erinevaid liikumisviise ja transpordivahendeid. Selleks peab autodelt ruumi vähemaks võtma."

Kohtumise korraldas Tallinn.  "Sellised kohtumised on olulised, et ja muuta eurooplaste suhtumist sellesse, kuidas me liigume ning ka kliimamuutuste, tohutute ummikute ja elukvaliteedi parandamise pärast linnades," lausus Bausch. "Transpordist tulev saaste moodustab süsinikusaastest 40%. Kui me tahame Pariisi kliimalepet täita, peame muutma just ühistransporti. Liikuvus ja transport on üks olulisimaid küsimusi 21. sajandil. Mudel, milles me linnades elame jääb endiselt möödunud sajandisse, mil linnades oli liikumine üles ehitatud autodele."

Luksemburg läheb tasuta ühistranspordile üle 1. märtsist järgmisel aastal. Bauschi sõnul on tasuta ühistransport sotsiaalne meede, mida vajab ka Euroopa üks rikkaimaid riike Luksemburg. "Transport peab olema elanikele kättesaadav, nagu kodud ja puhas vesi," rääkis minister. "Liikumine on inimesele põhiline vajadus. Tasuta ühistransport on kogukonna pakkumine, vastutulek sellele vajadusele."

Luksemburg investeerib praegu Euroopas kõige rohkem raha ühistransporti, et muuta see Euroopa ühes autostunumas riigis elanikele ligitõmbavaks. Bausch on kindel, et linnades on jalakäijatele ratturitele ja ühistranspordile eelise andmine õige tee, mis vastupidiselt arvamusele ei vähenda see elanike liikumis- ja sõidukite valikuvabadust. "Linnad peavad kuuluma inimestele, mitte autodele, selgitas Bausch. "Autosid lihtsalt tolereeritakse linnas, ei enamat. 21. sajandil pead sa valima ja olema valmis kombineerima erinevaid liikumisviise ja transpordivahendeid. Selleks peab ka linnu sobivaks muutma mis omakorda tähendab, et autodelt tuleb ruumi vähemaks võtta."

Buss aitab kaaslinlasi mõista

Luksemburgis on telefonirakendusest reaalajas jälgitav, milliste sõidukitega ja millist teekonda pidi elanik parasjagu kõige kiiremini kohale jõuab. Sealt annab valida ka kõige lühemaid kombineerituid ehk siis näiteks rendiratta, rongi ja bussiga sõite. Rakendus võtab arvesse ka nt peatusesse või rendiratta juurde jalutamiseks kuluvat aega.

Luksemburgi linn rajas kõige käidavamale bulvarile trammitee ja rattatee autotee arvelt. "Tavaliselt istub autos üks inimene," viitas Bausch. "Niisiis tuleb transporti planeerides arvestada hoopis, kui palju inimesi on vaja liigutada ühest paigast teise. Nii tekib meil hoopis teine ettekujutus, kuidas kujundada tänavatel ruumi. Niisiis peab auto kaotama oma nr 1 positsiooni, mis on sel olnud tänaseni."

Bauschi hinnangul aitab jalutamine rattasõit ja ühistransport märgata inimesel paremini, mis tema ümber toimub ning oma kaaslinlastega lähemalt suhelda ja neid paremini mõista. See ei ole võimalik üksi autos sõites. "Rattaga sõit on kasulik keskkonnale ja sõitja tervisele, kuid samuti võid sa imetleda linna ilu, märgata uuendusi ja muudatusi, mida sa muidu ei märkaks," selgitas Bausch. "Bussiga sõites võid sa teha arvutis tööd või lugeda hommikusi uudiseid."

Tallinna eeskuju

Kohtumise kutsus kokku Tallinn Euroopa tasuta ühistranspordi eestvedajana. Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi sõnul aitab heal tasemel tasuta ühistransport vähendada ummikuid nii Tallinnas kui suuremates linnades. "Kui mõne aasta eest imestati Euroopas Tallinna tasuta ühistranspordi jutu üle, siis tänapäeva kliimakriisi ja heitmete vähendamise valguses võtab meid üha rohkem linnu eeskujuks," selgitas Novikov. "Kevadest hakkab kogu Luksemburgi riigis kehtima tasuta ühistransport. Praegu on Euroopas juba 100 tasuta ühistranspordiga linna ning seda rakendavad osaliselt või sinna suunas on teel ka suurlinnad nagu Pariis või Berliin."

Meie ummikud polegi ehk nii suured, kui nendes linnades. Ometi on ka Novikovi sõnul Tallinna peamagistraalide läbilaskevõime maksimumi peal. "Niisiis polegi muud teha, kui peame eelistama autode asemel teised transpordiviise," kinnitas abilinnapea. "Esimene samm Tallinnas oli tasuta ühistransport. Nüüd loome eraldi häid võimalusi näiteks ka ratturitele."

Endine majandus- ja taristuminister ja Euroopa energeetikavoliniku kandidaat Kadri Simson rõhutas kohtumisel, et päris mitmed riigid ja linnad Euroopas kaaluvad, kuidas vähendada isiklike sõiduautode kasutamist ning jagaksid rohkem ruumi ühissõidukites. "Selles suhtes on Eesti olnud katselava," selgitas ta. "Kui meie tasuta ühistransport on juurde toonud enam reisijaid, annab see kindlustunnet ka teistele riikidele, meie järgijatele."

Vanad vead tuleb heastada

Berliini liikluse ja energjapoliitika eest vastutav Harald Wolf rääkis, et kõigepealt peaks muutma ühistranspordi elanikele mugavaks ja siis saab ka liine osaliselt või täielikult hinnavabaks muuta. "Berliin taastab praegu trammiteid oma läänepoolses osas, mis 1960ndate autostumise tuhinas üles kisti," selgitas Wolf. "Uurime ka võimalusi, kuidas muuta ühistransporti odavamaks, selle rahastamiseks sobiksid mitmed maksud."

Simson nõustus Wolfiga, et ühistransport peab olema sõitjaile mugav ja rääkis mida eesti maakonnaliinidel selleks tehti. "Eestis oli kolm uuendust, mis maakonna liinidesse sõitjaid juurde tõi," lausus ta. "Esiteks muidugi piletivaba sõit, teiseks andsime lisaraha liinide tihendamiseks. Kui liinid sobivad inimeste igapäevavajadustega paremini, tulevad nad ka rohkem bussidesse. Samuti jätavad ühissõidukeis kasutatavad kaardid jälje, kuhu ja millal inimesed sõita eelistavad ning see on liinide planeerijatele väga oluline."

 

Laadimine...Laadimine...