Psühhiaater: kodeerimise mõju sarnaneb Pavlovi refleksile

Psühhiaater Jüri Enneti sõnul on kodeerimine vaid üks paljudest võimalustest ning kõigi peal see ei tööta. "Ei saa nii, et täna kodeerin, homme kodeerin ja kõik läheb kümnesse. Kaugel sellest, paljud lähevad hoopis miinustesse ja üksikutel võib tulemust olla," sõnas Ennet. "Otsisin lahendust ja lõpuks jõudsin kodeerimiseni välja. Seal tehti klõpsti asi ära ja nüüd on juba neli kuud täiesti rahu majas. Mitte mingit huvi ei ole klaasi tõsta," ütles sõltuvusest vabanenud mees.

Pilt: Albert Truuväärt

Psühhiaater: kodeerimise mõju sarnaneb Pavlovi refleksile (2)

Pealinn

Psühhiaater Jüri Enneti sõnul on kodeerimine vaid üks paljudest võimalustest ning kõigi peal see ei tööta. "Ei saa nii, et täna kodeerin, homme kodeerin ja kõik läheb kümnesse. Kaugel sellest, paljud lähevad hoopis miinustesse ja üksikutel võib tulemust olla," sõnas Ennet. "Otsisin lahendust ja lõpuks jõudsin kodeerimiseni välja. Seal tehti klõpsti asi ära ja nüüd on juba neli kuud täiesti rahu majas. Mitte mingit huvi ei ole klaasi tõsta," ütles sõltuvusest vabanenud mees.

Tõnis* (muudetud nimi) on enda sõnul varem proovinud tablette, mis on nn ampulliga sama toimega ning mis muudab alkoholi tarbimise füüsiliselt võimatuks. Sellest polnud aga pikaajalist kasu. "Kui võtad igal hommikul tableti sisse, siis tead, et kümne päeva pärast tableti võtmist ei ole mõtet alkoholi puutuda, sest hakkab halb. See jäi jälle kuidagi ära. Kujutad paari kuu möödudes ette, et kõik on korras, jätad tabletid ära või unustad paar korda ja siis saad kalli sõbraga kokku, keda pole ammu näinud ja siis on jälle niimoodi," ütles Tõnis.

Peale tablettide kasutamist on Tõnise sõnu joomisel intervallid alguses pikemad, aga hakkavad tihenema ning lõpuks ollakse sealsamas väljas, kus enne. 

Samuti on Tõnis lasknud ka varem kodeerimist teha, kuid selle mõju kestust saab tema sõnul valida ning esimest korda valis ta aastaks ajaks, et proovida, kas tõesti toimib. Esimese korra mõju kestiski umbes poolteist aastat, kuid siis läks olukord peale põgusat alkoholi maitsmist jälle käest ära. 

Alkoholiisu kaotamiseks küsitakse 450 eurot 

Tõnise sõnul maksis raviseansi eest 450 eurot, kuid tema arvates võiks olla selline võimalus inimestele lihtsamini kättesaadav. "Miks inimene peab ropult vaeva nägema, et leida lõpuks see koht üles, kus peab ropu summa peale maksma? Seda ei ole igaühel taskust võtta, aga paljud inimesed on hädas sellega, et tahaks uuesti inimese moodi elama hakata," sõnas ta.

Seansil käis Tõnis dr Dobrovolski kliinikus, mille kohta internetist peale foorumite infot ei leia. Foorumites on imearstist juttu aga juba aastast 2004. Leidub nii neid, kes on imearstis pettunud kui neid, kes on väidetavalt peale kodeerimisseanssi juba aastaid kainena püsinud. 

Tõnise sõnul nägi esimene aastate tagune seanss kõrvaltvaatajale välja  kindlasti "surimuri" ehk midagi hüpnotiseerimise sarnast. Esimesel korral käis ta kodeerimisseansil Narvas, kus töötas nüüdseks meie seast lahkunud legendaarne n-ö imearst. Väidetavalt võttis ta vastu kliente üle maailma ning oli väga värvikas karakter. "Ta torkas mulle kaks nõela kuklasse ja siis rääkis igasugust hüpnotiseerimise jama veel, mis tegelikult ei olnud hüpnotiseerimine. Pilgutasin sel hetkel silmad lahti, liigutasin näppe, mis tähendab, et ma ei olnud transis. Hüpnotiseerimine sinna juurde oli ilmselt kirss tordi peal, et oleks põnevam," kirjeldas Tõnis seanssi. 

Psühhiaater: mõju sarnaneb Pavlovi refleksile

Psühhiaater Jüri Enneti sõnul on kodeerimise mehhanism sarnane Pavlovi refleksile, kuid see on vaid üks paljudest võimalustest ning kõigi peal see ei tööta. "Ei saa nii, et täna kodeerin, homme kodeerin ja kõik läheb kümnesse. Kaugel sellest, paljud lähevad hoopis miinustesse ja üksikutel võib tulemust olla," sõnas Ennet. 

Inimene on psühhiaatri sõnul laisem kui laiskloom ning tahetakse saavutada kiiret efekti lihtsal teel. See aga kahjuks võimalik pole. "Kui tahame alkoholismist lahti saada, siis peame kogu organismi, keha ja psüühikat mõjutama ning pinged maha võtma alkoholi asemel näiteks spordiga. See aga vajab pidevat treeningut ja liigutamist," sõnas ta. 

"Ka muu ravi käigus sisendatakse inimesele, et mõjutada on vaja nii keha, vaimu, hinge ja sotsiaalset aktiivsust. Oma praktikast võin tuua mitmeid patsiente, kes on läinud uuele teele päevapealt ja on mitukümmend aastat puhtad olnud, aga tänu sellele, et nad on enda jaoks paika pannud uued sihid: maksnud võlad ära, teinud kodu korda, leidnud lapsed üles ja hakanud neid aitama või kasvatama, lõpetanud vägivalla naise vastu ja nõnda edasi," rääkis Ennet. 

Enneti sõnul on tablett või muu lihtne lahendus üks kümnendik lahendusest, ülejäänud moodustavad aga kõik muud tegevused ja töö endaga igal tasandil. "Kui ma neid teisi kanaleid ei liiguta ja ei korrigeeri, siis on varsti kõik jälle nii nagu ennegi," sõnas ta. 

Miks eestlased nii palju joovad?

Enneti sõnul on ka Maailma Terviseorganisatsioon märkinud, et kui ühe isiku kohta on alkoholi tarvitamine 10 liitrit või rohkem aastas, siis on asi katastroofiline. "Meil on see 10-11 liitri kanti. See kogus, mis meil ära juuakse on metsikult suur. See on eesti rahva ja kultuuri aeglane suitsiid," tõdes Ennet kurvalt. 

Põhjuseid alkoholi liigtarbimiseks on mitmeid. Üheks peab psühhiaater inimese loomust ning kiire ühiskonna mõju. "Inimene läheb lihtsama vastupanu teed. Tänapäeva ühiskond muutub kiirelt, inimese sisemine tasakaal läheb paigast ära ja kui ta ei suuda väliskeskkonna muutustega adapteeruda, siis tal on stress, pinge ja ebamugav, mille peale võtab napsu," ütles Ennet. "Kui ebamugav on ka homme ja ülehomme ja inimene ei tegele sümptomitega ega probleemi tuumaga, siis napsutamine jätkub." 

Sõltuvuste puhul on oluline ka karjainstinkt. Kui alkoholi tarbimine on muutunud normaalsuseks ja eeskujud õigustavad alkoholi tarbimist, siis muutub see laialdaseks. "Püütakse samastuda. Kui keegi nimekas ja edukas kuulus inimene joob konjakit või kallist napsu, siis need, kes ei saa seda endale lubada võtavad kaheliitrise õlle. Aetakse oluline ja mitteoluline segamini ja tahetakse keegi olla," sõnas ta.

"Asi hakkab sellest pihta, et ühiskonnas on olemas karjahundid ja eeskujud on ülimalt tähtsad. Olgu selleks siis mõni sportlane, kultuuritegelane, poliitik või maavanem," lisas ta.

Samuti on näiteks e-sigarettide reklaamimine ohutu variandina Enneti sõnul üks suur petmine. "See on umbes sama, et ärge kanget jooge, võtke siis veini ja õlut. Alkoholism hakkabki õllest pihta. Algul on üks õlu, siis kaks ja kolm. Kui neljas sisse ei mahu, siis minnakse kangemate jookide peale. Lahjematelt jookidelt kangemate peale minek on esimene staadium alkoholismile," sõnas ta. 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...