Kapo: Venemaa jätkab noorte ärakasutamise katseid

"Aktiivsete noorte kaudu püütakse mõjutada EL-i liikmesriike Kremli-sõbralikumale suhtumisele ja murda sanktsioone," kirjutab kapo oma aastaraamatus.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kapo: Venemaa jätkab noorte ärakasutamise katseid (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Aktiivsete noorte kaudu püütakse mõjutada EL-i liikmesriike Kremli-sõbralikumale suhtumisele ja murda sanktsioone," kirjutab kapo oma aastaraamatus.

Kaitsepolitsei toob aastaraamatus välja, et Venemaa eriteenistused jätkavad noort ärakasutamise katseid läbi venekeelsetele nooortele õppimisvõimaluste pakkumisega Venemaa ülikoolides, vahendas BNS.

"Ühiskonna lõhestamise tööriistadest väärib mainimist Vene välisministeeriumile alluv SRÜ Riikide Küsimuste, Välismaal Elavate Kaasmaalaste ja Rahvusvahelise Humanitaarkoostöö Föderaalagentuuri Rossotrudnitšestvo rahastatud ning Vene saatkonna ja siinse Puškini Instituudi ühisprogramm, mis pakub Eestis elavatele noortele õppimisvõimalust Venemaa ülikoolides," kirjutab kaitsepolitsei aastaraamatus.

Kapo kinnitusel on programm mõeldud just välisriikides elavatele venekeelsetele noortele, kelles Kreml näeb tulevikus vene maailma idee kandjaid ning edendajaid nende kodumaal ning seetõttu püütakse noori siduda lõhestuspoliitikaga ka ürituste ja projektide kaudu, mille tarbeks arendatakse juba olemasolevaid kontaktvõrgustikke.

Kaitsepolitsei toob näiteks Moskvas 2018. aasta novembris Vene-Eesti noortefoorumi, mis oli 2017. aasta Sotši noortefestivali järelüritus ning kus Eesti delegatsiooni sooviti näidata suuremana ja seetõttu otsiti juurde Venemaal õppivaid Eestist pärit või muul viisil Eestiga seotud (kunagi siin elanud-õppinud) inimesi.

"Foorumiga üritati luua platvorm Eesti ja Venemaa noorte ühisprojektidele majanduse, samuti kultuuri, teaduse, hariduse jm teemadel. Tegelikkuses teenib see vaid Kremli mõjutustegevuse eesmärke: aktiivsete noorte kaudu püütakse mõjutada EL-i liikmesriike Kremli-sõbralikumale suhtumisele ja murda sanktsioone," nendib kapo.

Kaitsepolitsei kinnitusel kogutakse selliste programmide ja ürituste kattevarjus hulgaliselt üksikasjalikke isikuandmeid, et sõeluda välja talendid, keda tulevikus Venemaa huvides ära kasutada.

"Andekamate suunamine üritustele Venemaal on ülesandeks tehtud nii Vene saatkonnale, siinsetele lõhestuspoliitika aktivistidele kui ka mõningatele Eesti haridustöötajatele. Viimasel juhul püütakse osa koolide huvijuhtide ning vene keele õpetajate osavõttu kaheldava väärtusega üritustest kuvada kui preemiat hea õppeedukuse või klassivälise tegevuse eest. Tegelikkuses aidatakse kaasa Kremli mõjutustegevusele ning paraku söödetakse silmapaistvaid noori sedasi ette Vene eriteenistustele värbamiseks," märgib aastaraamat.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...