Rootsi kliimaaktivist kutsub EL-i emissioonikärpeid kahekordistama

Poliitikuid, kes kliimamuutuse vastu midagi ette ei võta, "mäletatakse kõigi aegade suurimate lurjustena", kes viisid maailma katastroofini, hoiatas 16-aastane Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg.

Pilt: Scanpix

Rootsi kliimaaktivist kutsub EL-i emissioonikärpeid kahekordistama (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

Poliitikuid, kes kliimamuutuse vastu midagi ette ei võta, "mäletatakse kõigi aegade suurimate lurjustena", kes viisid maailma katastroofini, hoiatas 16-aastane Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg.

Thunberg, kes on innustanud paljude maailma riikide õpilasi kooli asemel tänavatele tulema ja kliimasoojenemise vastu protestima, kutsus neljapäeval Euroopa Liitu kasvuhoonegaaside emissiooni kärpeid kahekordistama, vahendas BNS.

Thunberg hoiatas EL-i konverentsil, et poliitikuid, kes kliimamuutuse vastu midagi ette ei võta, "mäletatakse kõigi aegade suurimate lurjustena", kes viisid maailma katastroofini.

"Kui EL tahab anda õiglast panust (Pariisi kliimaleppe) süsinikueelarve kahe protsendi piirides hoidmises, tähendab see 2030. aastaks minimaalselt 80-protsendist kärbet," ütles tüdruk konverentsil, enne kui ühines õpilaste protestimarsiga Brüsselis.

"Ja see hõlmab ka lennundust ja laevandust," lisas ta kümneminutises kõnes, mille kuulajate hulgas oli Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. "See on kaks korda ambitsioonikam kui praegune ettepanek."

EL on 2015. aasta Pariisi kliimaleppes lubanud, et maakera soojenemise hoidmiseks alla 2 C kärbitakse 2030. aastaks kasvuhoonegaaside emissiooni vähemalt 40 protsendi võrra 1990. aasta tasemest.

Viimasel ajal on EL-i ametnikud hakanud rääkima vajadusest tõsta see 45 protsendini.

Rootsi koolitüdruk tuletas meelde ÜRO valitsustevahelise kliimamuutuse konverentsi (IPCC) hoiatust, et soojenemine on teel katastroofilise 3-4 C poole ning maakeral kaose ärahoidmine nõuab otsustavat muutust. Aega on selleks umbes 10 aastat.

"Kui me sellega hakkama ei saa, on kõik meie saavutused ja progress mõttetud," sõnas Thunberg. "Ja kõik, mis meie poliitilistest liidritest pärandiks jääb, on inimajaloo suurim läbikukkumine."

"Ja neid mäletatakse kõigi aegade suurimate lurjustena, sest nad eelistasid mitte kuulata ja mitte tegutseda."

Thurnberg saavutas ülemaailmse tähelepanu kõnega detsembris Poolas ÜRO kliimakonverentsil, kuid ta oli juba augustist saadik igal reedel Stockholmis parlamendihoone eest seisnud ja nõudnud, et valitsus astuks tegelikult kliimamuutusega võitlusse.

Viimase poole aasta jooksul on kümned tuhanded kooliõpilased Sydneys, Brüsselis, Berliinis Haagis, London ja teistes linnades tema eeskujul reedeti tänavatele tulnud ja valitsustelt maakera soojenemise pidurdamiseks tegusid nõudnud.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...